Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Vykusioje konferencijoje – dėmesys klausos negalią turinčių žmonių poreikiams

Sausio 27-ąją Paežerių dvare vyko konferencija „Vienybėje – stiprybė: mes ir klausos negalią turintis žmogus“, skirta  atkreipti visuomenės, atsakingų institucijų dėmesį į klausos negalią turinčių žmonių poreikius, išsiaiškinti būdus, kaip padėti jiems tapti lygiaverčiais visuomenės nariais ieškant socialinio dialogo, bendradarbiavimo su institucijomis.

Pasiklausyti apie kurčiųjų problemas ir poreikius dvare susirinko Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos atstovai, seniūnai, socialiniai darbuotojai, švietimo ir kultūros įstaigų atstovai, bibliotekininkai, gydymo įstaigų ir policijos atstovai, nevyriausybinių organizacijų nariai, kurčiųjų bendruomenės nariai ir kt.

Konferencijos organizatorius ir dalyvius pasveikino Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė.

Anot Savivaldybės mero A. Neiberkos, nors ir gyvename tarp klausos negalią turinčių žmonių, tačiau dažnai nežinome, su kokiais iššūkiais jiems tenka susidurti, todėl tokios konferencijos padeda giliau pažvelgti į problemas, kurias, bendradarbiaujant įvairioms institucijoms, būtų galima nesunkiai išspręsti.

Konferenciją vedė jos globėja LR Seimo narė Raminta Popovienė. Ji kalbėjo, kad labai svarbu visoms suinteresuotoms institucijoms suteikti kuo daugiau informacijos, kaip pagelbėti klausos negalią turinčiam žmogui, atėjusiam į įstaigą paslaugos. Ji pasakojo, kad dažniausiai kurtieji susiduria su problemomis įsidarbinant – darbdaviai, neturėdami tinkamos informacijos, dažnai vengia priimti klausos negalią turintį žmogų į darbą, taip pat jaučiamas gestų kalbos vertėjų trūkumas, tinkamai neišspręstas bendrojo pagalbos telefono 112 prieinamumas, televizijoje per mažai titruojamų laidų, jų vertimų į gestų kalbą.

Konferencijos metu dalyviams buvo skaitomi pranešimai apie klausos negalią turinčius žmones, lietuvių gestų kalbos vertėjus, kurčiuosius Europoje bei jų iššūkius ir galimybes Lietuvos savivaldybėse.

Pranešimus skaitė  Lietuvos kurčiųjų draugijos Valdybos narys, Kauno apskrities lietuvių gestų kalbos vertėjų centro direktoriaus pavaduotojas, Vytauto Didžiojo Universiteto lietuvių gestų kalbos lektorius Arūnas Bražinskas, Lietuvių gestų kalbos vertimo centro direktorė Ramunė Leonavičienė, Lietuvos kurčiųjų draugijos Valdybos narys Vytautas Valiauga, Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentas Kęstutis Vaišnora.

Lietuvos kurčiųjų draugijos Valdybos narys, Kauno apskrities lietuvių gestų kalbos vertėjų centro direktoriaus pavaduotojas ir Vytauto Didžiojo Universiteto lietuvių gestų kalbos lektorius Arūnas Bražinskas pristatė temą „Kas yra kurčias žmogus?“. Jis supažindino konferencijos dalyvius su lietuvių gestų kalba, patarė, kaip efektyviai bendrauti su kurčiuoju, kaip suprasti ir priimti tam tikrus specifinius kalbos kultūrinius skirtumus. Pabrėžė, kad bendraujant su kurčiaisiais reikėtų pasitelkti mimiką, kūno kalbą, nevengti žiūrėti kurčiajam tiesiai į akis. Konferencijos pabaigoje A. Bražinskas susirinkusius pamokino gestų kalbos.

Lietuvių gestų kalbos vertėjų asociacijos prezidentė, Kauno apskrities lietuvių gestų kalbos vertėjų centro direktorė Ramunė Leonavičienė supažindino su lietuvių gestų kalbos vertėjo darbu, galimybėmis gauti vertėjo paslaugas.

Vytautas Valiauga, Lietuvos kurčiųjų draugijos valdybos narys, pasakojo apie kurčiųjų padėtį Europoje, o Lietuvos kurčiųjų draugijos viceprezidentas Kęstutis Vaišnora pasidalijo žiniomis apie kurčiųjų padėtį ir galimybes Lietuvos savivaldybėse, su kokiais iššūkiais jose susiduria kurtieji, bei pateikė pasiūlymus, kaip juos būtų galima įveikti.

Konferenciją apibendrinusi R. Popovienė padėkojo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai D. Riklienei už visokeriopą pagalbą organizuojant šią konferenciją bei įteikė jai padėkos raštą. Ji taip pat padėkojo ir sėkmės palinkėjo naujai išrinktai Vilkaviškio pirminės organizacijos pirmininkei Alai Grigorianai.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top