Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Vilkaviškio žydų atminties obelis Žemaitijoje

Netoli Platelių, Žemaitijos nacionaliniame parke ,,auga“ neįprastos istoriją įamžinančios obelys. Ten, Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo iniciatyva, ,,sodinamas“ Lietuvos litvakų Atminties sodas.

Obelys neįprastos: kalvių iš metalų nukaltos, o ir obuoliai neįprasti. Juose įrašyti vardai –žinomiausių žydų bendruomenės asmenų ar lietuvių žydų gelbėtojų. Šiuo metu jau auga (Lietuvos kontūre) 57 obelys. Vilkaviškio žydų bendruomenei bus skirta 58-oji. Pasodintos atminties obelys primena ketvirtadalį visų iki 1941 metų buvusių Lietuvos žydų bendruomenių.

Sode jau ,,pasodinta“ Pilviškių žydų bendruomenės obelis. Pradžioje obelis sodino tik žydiškos organizacijos bei litvakų išeiviai. Palengva savo buvusius kaimynus pradėjo įamžinti ir lietuvių bendruomenės. Darbėnų žydų bendruomenei atminti obelį pasodino Jo Ekscelencija Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda, Balbieriškio tarptautinė nacių ir sovietų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti komisija, Raseinių krašto istorijos muziejus. Litvakų atminties sode ,,išdygo“ ir Vilkaviškio žydų bendruomenei skirta atminimo obelis. Šios idėjos iniciatorė – neabejinga Vilkaviškio istorijai mokytoja Vaida Krikščiūnienė kartu su Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos bendruomene surinkusi reikiamą lėšų sumą. Jau išaugo pirmieji atminties obuoliukai skirti turinčiam Vilkaviškyje giminės šaknų dainininkui Leonardui Cohen ir Sibiro tremtiniui Shmarihui Pustapetskiui. Netrukus obelį papuoš obuoliukas, skirtas pagerbti žydų gelbėtojus Algirdo Greimo tėvus, bei Vilkaviškio Garbės piliečiui Ralph Salinger, Nyderlandų balerinai Soniai Gaskelytei, dailininkui Aharonui Apriliui.

Savo žymiausius litvakus ar žydų gelbėtojus, tikiuosi, įamžins ir kitos Vilkaviškio krašto istorijai neabejingos bendruomenės. Galima obuoliuką užsakyti pervedus J. Bunkos fondui 50 eurų ir nurodyti norimo pagerbti asmens pavardę. Obels ,,pasodinimas“ kainuoja 500 eurų.

 

Istorikas Antanas Žilinskas

Eugenijaus Bunkos nuotraukos:

 

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top