Šiandien, birželio 9 d., Vilniaus universiteto biblioteka Vilkaviškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje pristatė rankraščių ir senųjų spaudinių parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Vilkaviškis“. Renginio metu visuomenei buvo pristatomi Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Vilkaviškio miesto ir krašto praeitimi.
Šis Vilkaviškiui skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos nuo 2015 metų tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas.
Atvykusius svečius pristatė Vilkaviškio viešosios bibliotekos direktorė Vilija Gilienė. Susitikimo metu pabrėžta, kad Vilkaviškio miestas yra pirmasis, kurį šiais metais aplankė Vilniaus universiteto bibliotekos komanda. Iš viso su šia paroda ketinama aplankyti 16 miestų, dalis jų jau aplankyta 2020 metais.
Parodos organizatorius ir lankytojus pasveikino Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, kuris pabrėžė istorijos išsaugojimo ir jos perdavimo ateities kartoms svarbą. Savivaldybės vadovas kalbėjo, kad pats labai domisi istorija ir visada džiaugiasi tokiais renginiais, kurie leidžia praturtinti jau turimas žinias.
Apie Vilniaus universiteto biblioteką, jos turtingus fondus ir galimybes lankytojams pasakojo Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė Nijolė Klingaitė-Dasevičienė, o parodoje eksponuojamą dokumentinį paveldą pristatė bibliotekos Rankraščių skyriaus bibliotekininkas Paulius Bagočiūnas.
Parodoje taip pat apsilankė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė, šio skyriaus vyriausiasis specialistas Artūras Blauzdžiūnas.
Parodos lankytojai galėjo išvysti autentiškus XVIII a. vidurio Vilkaviškio seniūnijos ir dvaro inventorius bei mokesčių surinkimo registrus, XVII–XIX a. rankraščius, susijusius su Virbalio ir Vištyčio miestelių istorija, žymiųjų Paežerių rūmų statybos metu architekto Martyno Knakfuso rašytą laišką ir kitus autentiškus rankraštinius dokumentus. Taip pat buvo galima išvysti iš Vilkaviškio krašto kilusių žymių lietuvių tautinio judėjimo veikėjų – Jono Basanavičiaus, Vinco Kudirkos ir Petro Kriaučiūno autografus, pirmojo lietuviško istorinio romano „Algimantas“ autoriaus Vinco Pietario rankraščius ir Lietuvos skulptūros klasiko Petro Rimšos siųstus atvirlaiškius.
Parodoje buvo eksponuojami ir spaudiniai iš pirmųjų Vilniaus universiteto bibliotekos mecenatų (Jurgio Albinijaus, Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus) kolekcijų. Taip pat buvo eksponuoti ir įdomūs knygos meno pavyzdžiai – vienintelė žinoma Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. Vilniuje dirbusio knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta itin mažo formato knyga, užfiksuota Lietuvos rekordų knygoje ir oficialiai pripažinta pačia mažiausia lietuviška knyga pasaulyje.
Po parodos pristatymo visi galėjo apžiūrėti saugiai stenduose eksponuojamus rankraščius, užduoti norimus klausimus Vilniaus universiteto bibliotekos specialistams.
Parodos lankytojai taip pat turėjo galimybę savo rankose palaikyti Martyno Mažvydo knygos „Katekizmas“ kopiją, kuri praktiškai nesiskiria nuo originalo – kopija, kaip ir originalas susiūta netolygiai, galima apčiuopti jos popieriaus faktūrą bei pergamento netolygumus.