Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja: Europoje plinta paukščių gripo virusas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamentas (toliau – Marijampolės departamentas) informuoja, kad Europoje plinta didelio patogeniškumo paukščių gripo virusas H5N8. Ligos atvejai jau nustatyti naminiams paukščiams Slovakijoje (1) ir Lenkijoje (10), kur sunaikinta tūkstančiai įvairių naminių paukščių. Tokio tipo virusas Lietuvoje buvo nustatytas 2017 metais laukiniams vandens paukščiams – gulbėms. Didelę įtaką viruso plitimui turi palankios aplinkos sąlygos – drėgmė ir temperatūra. Kadangi šiais metais oro temperatūra pliusinė, pastebimas aktyvesnis laukinių vandens paukščių judėjimas, todėl paukščių gripo virusas gali būti perneštas su migruojančiais paukščiais.

H5N8 tipo paukščių gripo virusas nėra tiesiogiai pavojingas žmonėms, tačiau jis labai pavojingas paukščiams ir pasižymi dideliu paukščių gaištamumu. Ūkyje nustačius paukščių gripo virusą, visi paukščiai, produkcija, kiaušiniai, lesalai, pakratai ir menkavertis inventorius sunaikinami. Aplink židinius nustatomos 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos, kuriose taikomi įvairūs gyvūnų ir produkcijos judėjimo apribojimai. Todėl kiekvienas paukščių laikytojas tiesiogiai atsakingas už laikomų paukščių sveikatą ir tinkamą jų laikymą.

Marijampolės departamentas primena paukštininkystės ūkiams ir paukščių augintojams, kad siekiant apsaugoti paukščius nuo paukščių gripo būtina:

  • laikyti naminius paukščius uždarose patalpose, palaidų paukščių neišleidžiant į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles-aptvarus įrengtus taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais (pvz., lauko aptvaras su stogu);
  • nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių (kūdrų, upių ežerų) vandens laikomiems naminiams paukščiams girdyti;
  • laikyti naminių paukščių pašarą taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų;
  • apie pastebėtus naminių paukščių sirgimus ar gaišimus nedelsiant informuoti veterinarijos gydytojus ir (ar) Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos artimiausius departamentus, ar jų skyrius, kurių kontroliuojamose teritorijose laikomi naminiai paukščiai.

Pagrindiniai paukščių gripo simptomai:

  • pašarų ir vandens suvartojimas sumažėja daugiau nei 20%;
  • ilgiau kaip dvi dienas sumažėja kiaušinių dėjimas (daugiau kaip 5%);
  • paukščių gaišimas padidėja 3% per savaitę (keletą paukščių laikančiuose ūkiuose dviejų ir daugiau paukščių nugaišimas vienu metu – sunerimti verčiantis požymis!);
  • paukščiams pasireiškia klinikiniai požymiai (apatiškumas, patamsėja gleivinės, skiauterės, barzdelės) ir kiti pakitimai, leidžiantys įtarti, kad paukštis susirgo.

Gyventojai, pastebėję masinius laukinių vandens paukščių gaišimus, prašomi apie tai pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40403, arba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamentui 8 343 75547; 8 343 75675.

Rekomendacijas paukščių augintojams ir daugiau informacijos apie paukščių gripą galima rasti: https://vmvt.lt/node/4073

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

Marijampolės departamentas

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top