Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Tarptautinis poezijos festivalis neaplenks ir Vilkaviškio

Tarptautinis poezijos festivalis šiais metais po Lietuvą pasklidęs birželio 27 – liepos 11 dienomis, tradiciškai neaplenks Vilkaviškio ir liepos 1d. vyks poezijos, muzikos renginiai, bus teikiama  Salomėjos Nėries vardo literatūrinė premija.

2021 metų Salomėjos Nėries vardo literatūrinei premijai gauti Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba pateikė šias kandidatūras:

Dainių Dirgėlą už eilėraščių knygą „2 D ir kiti formatai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020),

Vytautą Rubavičių už eilėraščių knygą „Smilgos šešėlis“  (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020),

Alvydą Valentą už eilėraščių knygą „Prierašai neegzistuojančioms „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms “ (Slinktys, 2020).

Pagal Salomėjos Nėries literatūrinės premijos skyrimo nuostatus, komisijos posėdyje, balsuojant, išrenkamas laureatas.  Šiais metais komisijos nariai vienbalsiai balsavo už poeto, publicisto, kultūros kritiko, žurnalisto ir  vertėjo Vytauto Rubavičiaus kandidatūrą, įvertindami, kad jo eilėraščiuose gilinamasi į žmogaus vidinę egzistenciją, kūrybai būdinga lakoniška individualizuota poetinė kalba artima S. Nėries kūrybos pasaulėjautai.

Poetas Antanas A. Jonynas taip apibūdina laureato kūrybą: „V. Rubavičiaus poezija, stovėdama lyg ir atokiau nuo tradicinių ir dabartinių lietuvių poezijos „magistralių“, savitai papildo Lietuvos poezijos „kelių žemėlapio“ tinklą, nuvesdama į  gal ne itin dažnai lankomas, bet dėl to nė kiek ne mažiau svarbias, įdomias ir mažai tyrinėtas „dvasios vietoves“. Šiek tiek racionalus, filosofinis, dažnai į kalbą orientuotas kalbėjimas, grindžiamas kalbos struktūromis ir jų dekonstravimu, leidžia poetui prasiskverbti ir atskleisti pačioje kalboje užkoduotus „būtovės slėpinius“. Tam tikru požiūriu Vytauto Rubavičiaus poetinę raišką galima buvo apibūdinti kaip postmodernią dar tada, kai ši sąvoka, bent jau mūsiškėje apyvartoje, nė neegzistavo“ .

Labai netipiška, kad S. Nėries vardo literatūrinės premijos laureatu tapo astrofizikas, filosofijos mokslų daktaras, kurio mokslinių tyrimų sritys: postmodernusis filosofinis diskursas, filosofinė hermeneutika, komparatyvistinė kultūrologija, kultūrų sąveika globalizacijos sąlygomis, kultūra ir vartojimas.

Vytautas Rubavičius nuo 1981-ųjų Lietuvos rašytojų sąjungos narys, 2007 m. nominuotas „Poezijos pavasario“ laureatu, 2012 metais už reikšmingus darbus Lietuvos kultūrai apdovanotas Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2018 metais jo veikla įvertinta Vasario 16 –osios akto signataro Donato Malinausko kultūros premija.  Dirbo filosofijos, sociologijos ir teisės institute, redagavo žurnalą „Mokslas ir gyvenimas“, buvo „Literatūros ir meno“ vyr. redaktoriumi ir redakcijos darbuotoju yra ilgametis kultūros ir meno instituto darbuotojas.

Viešosios bibliotekos fonduose turime laureato poezijos knygų, esė, straipsnių, tai: Nusigiedriję žodžiai: eilėraščiai ( Vaga, 1979), Laiko įtampa: eilėraščiai ir poemos (Vaga, 1981), Eilinė istorija: eilėraščiai (Vaga, 1985), Dangus ir kitos gamtos jėgos (Vaga, 1988), Akies šukė: eilėraščiai (Vaga, 1991), Pilkosios eilės: eilėraščiai ( Regnum fondas, 1998) ir kt.

Į poezijos, raiškaus žodžio, muzikos renginius laukiame atvykstant laureato Vytauto Rubavičiaus, poetų –  Nijolės Daujotytės, Albino Galinio, poeto, kultūrininko Juozo Žitkausko, bardo Vygando Kazlausko ir kt.

Renginių svečius tradiciškai priims rajono vadovai, vėliau jie lankys Sauliaus Bučo amžino poilsio vietą Alvito  kapinaitėse, Kazio Bradūno tėviškę, vyks renginiai:

13 val. – „Sužaliuos širdies šakelė tik savoj padangėj”/S. Nėris/ –  poezijos skaitymai Kiršuose, Salomėjos Nėries tėviškėje.

17.30 val. – Poezijos vakaras „Po poezijos paukštės sparnu“, Salomėjos Nėries vardo  literatūrinės premijos įteikimas atviroje erdvėje prie Viešosios bibliotekos (Sodo g. 1, Vilkaviškis)

Maloniai kviečiame.

 

 

 

Vilija Gilienė

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top