Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Šyvio šokdinimo tradicija

Vilniuje, Lietuvių kalbos institute, gegužės 5 d. vyko konferencija „Sūduvių tapatybės ženklai XXI amžiuje: kalba, kultūra, savimonė“. Joje Sūduvos kraštas ir jo žmonės sulaukė didžiulio dėmesio.

Buvo pristatyta daug pranešimų įvairiomis temomis, apimančiomis Sūduvos žmonių šventes, kalbinę diferenciaciją, gastronomijos papročius, protestantizmo atgarsius, taip pat garsių krašto žmonių nuveiktus darbus ir palikimą. Šioje konferencijoje dalyvavusieji ir per nuotolį ją stebėję taip pat susipažino ir su mūsų kraštą garsinančiu šyvio šokdinimo papročiu.

Tai unikalus ir vertingas Gražiškiuose gyvuojantis fenomenas, kurį labai įdomiai pristatė jį puoselėjanti ir globojanti Rita Vasiliauskienė. Ji papasakojo apie tradicijos kilmę, raidą ir šiuo metu buriamą šyvio šokdintojų kolektyvą. Kad tai svarbus ir prasmingas darbas, paliudijo šilti bei pagiriantys atsiliepimai ne tik iš Lietuvių kalbos instituto kolektyvo, bet ir kitų mokslo darbuotojų, kuriems ši tradicija pasirodė itin įdomi ir saugotina.

Taip pat šyvio šokdinimo tradicija pretenduoja būti įrašyta į nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Šis statusas padės užtikrinti tradicijos apsaugą, perimamumą ir sklaidą. Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras – muziejus kuruoja šios vertybės bylos sudarymą, kurioje bus surinkti įvairūs duomenys apie šyvio šokdinimo tradicijos gyvavimą mūsų krašte.

Tad kviečiame visus aktyviai prisidėti teikiant duomenis. Norėtume pabendrauti su senoliais, kurie dar prisimena šyvio šokdinimo eisenas savo miestelyje ar kaime. Gal turite senų nuotraukų, bylojančių apie tai ar atsiminimų, užrašų. Viskas vertinga ir įdomu – susisiekime!

Etninės kultūros specialistas Andrius Milinkevičius, tel. nr. 860662625; el. p. milinkevicius@gmail.com

Pasidalinkite

Kitos naujienos

Scroll to Top