Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Šiandien minima tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena

Lapkričio 25-ąją visame pasaulyje minima Tarptautinės kovos su smurtu prieš moteris diena. Šia proga oranžine spalva nušvis ir svarbiausių valstybės institucijų pastatai. Tokiu būdu duodamas startas tarptautinei 16 dienų kampanijai kovos su smurtu prieš moteris „Nušviesk pasaulį oranžiniu“ („Orange the World“), ji rengiama nuo 2015 metų.

Šiuo metu Lietuvoje galiojančiuose teisės aktuose nėra apibrėžiamas smurtas prieš moteris artimoje aplinkoje, apsiribojama tik smurtu artimoje aplinkoje neišskiriant lyties, tačiau naujame Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje ir smurto prieš moteris artimoje aplinkoje įstatymo projekte Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo apibrėžti smurtą prieš moteris artimoje aplinkoje.

Statistikos departamento duomenimis, 2019 m. nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjo 9265 asmenys, iš jų 7147 buvo moterys ir mergaitės.

Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, 2020 m. sausio-rugsėjo mėnesiais nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjo 5809 žmonės, o iš jų 4449 – moterys ir mergaitės.

Atnaujintame įstatymo projekte smurtas prieš moteris artimoje aplinkoje apibrėžiamas kaip artimoje aplinkoje veikimu ar neveikimu moteriai daromas tyčinis fizinis, psichinis, seksualinis, ekonominis ar kitas poveikis, dėl kurio moteris patiria fizinę, turtinę ar neturtinę žalą.

Statistiniai skaičiai neatskleidžia tikrojo problemos masto. Daugybė moterų, patyrusios smurtą, dar nesikreipia pagalbos.

Bendromis pastangomis galime keisti šią situaciją ir sukurti aplinką, kurioje fizinės jėgos panaudojimas nebūtų toleruojamas, o moterys jaustųsi saugios pranešdamos, kad tapo smurto aukomis.

Specializuotą pagalbą smurto aukoms pagalbos centrai teikia kiekvienoje savivaldybėje –Vilkaviškio rajonui priskirtas Marijampolės apskrities moters veiklos centras: 8 633 55007, spc.mar@gmail.com.

Tai pat veikia emocinę pagalbą teikiančios telefono linijos „Pagalbos moterims linija“ – 8 800 66366 ir „Vilties linija“ – 116 123. Nuo šių metų rudens siūlomas naujas būdas gauti pagalbą patyrus smurtą  – pokalbius internetu (Live chat). Jeigu skambinti neįmanoma ar nejauku, moteris nuo šiol gali kreiptis pagalbos internetu. Valstybė taip pat garantuoja nemokamą pirminę teisinę pagalbą, antrinė teisinė pagalba nemokama nepasiturintiems asmenims.  Iki šių metų pabaigos tikimasi įdiegti vieningą Specializuotos pagalbos centro pagalbos numerį (800).

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top