Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Savivaldybėje apsilankė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas

Vilkaviškio kraštą galima drąsiai vadinti tikromis lietuvių kalbos, kultūros ir istorijos ištakomis, nes čia gimė, augo ir veikė ne viena garsi asmenybė, susijusi su lietuvių kalbos išsaugojimu, jos puoselėjimu.

Vilkaviškio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje kaip tik šiuo metu vyksta „Kalbos kelio“ diskusijų ciklo susitikimas „Jonas Basanavičius ir bendrinė lietuvių kalba“. Visas diskusijų ciklas skirtas Jono Jablonskio 160-osioms gimimo metinėms.

Prieš susitikimą su skaitytojais svečiai – Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (toliau – VLKK) pirmininkas Audrys Antanaitis, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas, svetainės  www.manokrastas.lt  vyr. redaktorė ir leidėja Genovaitė Paulikaitė – susitiko su Vilkaviškio rajono savivaldybės meru Algirdu Neiberka. Susitikime taip pat dalyvavo ir Savivaldybės vyriausioji kalbos specialistė Ilona Vitkauskaitė.

Svečiai Savivaldybės vadovui pristatė svetainės www.manokrastas.lt inicijuoto „Kalbos kelio“ diskusijų ciklo idėją. Šių renginių metu siekiama apžvelgti bendrinės lietuvių kalbos istoriją: nuo pirmojo rašto lietuvių kalba iki bendrinės lietuvių kalbos. Kalbėta, kad numatyta apsilankyti dešimtyje savivaldybių, kuriose gimė, dirbo, veikė lietuvių kalbai nusipelnę asmenys. Šįkart visas dėmesys buvo skiriamas mūsų krašto iškiliai asmenybei – dr. Jonui Basanavičiui – ir jo nuopelnams gimtajai kalbai, pabrėžta jo sukaupta asmeninė biblioteka.

„Galite didžiuotis, nes nuo „Aušros“ ir „Varpo“ atsiradimo prasidėjo dabartinės mūsų bendrinės lietuvių kalbos istorija,“ – akcentavo VLKK pirmininkas A. Antanaitis. Jis taip pat pasidžiaugė, kad mūsų rajone nėra susiduriama su didelėmis gimtosios kalbos problemomis, retai sutinkami grubūs kalbos vartojimo pažeidimai.

Susitikimo metu taip pat kalbėta apie valstybinės kalbos politikos formavimą, taisyklingos lietuvių kalbos išsaugojimo svarbą, kalbos tvarkybos reformą ir kalbos tvarkytojų darbą savivaldybėse.

VLKK pirmininkas A. Antanaitis atkreipė dėmesį, kad kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje yra kalbos tvarkytojas, tačiau skyriai, pavaldumas ir atliekamos funkcijos yra labai įvairios ir skirtingos. Valstybinės kalbos priežiūros sistemos reforma turėtų paliesti ir savivaldybes. Šia reforma siekiama tobulinti valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo priežiūros savivaldybėse modelį, norima užtikrinti, kad kiekvienoje savivaldybėje būtų šią funkciją vykdantis kalbos tvarkytojas ir jam skiriant pakankamą finansavimą iš valstybės biudžeto būtų sudarytos sąlygos tinkamai atlikti numatytus darbus.

Susitikimo pabaigoje su svečiais apsikeista simbolinėmis atminimo dovanomis. Savivaldybės merui svečiai įteikė dvi Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos knygas apie dr. Joną Basanavičių.

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top