Renginiai kraunami

« All Renginiai

  • Šis renginys jau įvyko.

Leonardo Surgailos paroda „Griuvėsių Poezija“

2019 13 gruodžio d. 8:00 iki 2020 26 sausio d. 17:00

LEONARDAS SURGAILA. Griuvėsių Poezija

„Pačiame Europos viduryje yra tokia vieta, į kurią patekęs, staiga pasijunti esąs visiškai kitame laike. Svarbiausia čia – aplinkos ir ją veikiančio laiko dramatiškumas. Išvažinėjau tą kraštą skersai ir išilgai, atrodo, pažįstu kiekvieną jo kampą. Tačiau viskas nuolatos keičiasi ir greitai galbūt nebeliks tos dvasios bei tos mistinės nuotaikos, kuri tebetvyro dabar. Kad visa tai pajustum, turi pabuvoti čia ne vienerius metus. Šiaip atvykęs, nusiviltum: baisi betvarkė ir tiek. Todėl dauguma vaizduoja bei aprašo šį kraštą kaip tipinį sovietų sunaikintą kampelį: lietuviai piktindamiesi, kad rusai viską griauna, vokiečiai diplomatiškai, daug ką nutylėdami… O man tas kraštas – tikra griuvėsių poezija.

Mažoji Lietuva, Prūsų žemė, Karaliaučiaus kraštas, Kaliningrado sritis – turbūt joks kitas kraštas savo istorijoje neturėjo tokios pavadinimų įvairovės; turbūt retas kuris kraštas pergyveno tokius aštrius ir skausmingus istorinius, ir ne tik istorinius, pokyčius.

Nevarginkite savęs, stengdamiesi surasti nuotraukose lietuviškosios kultūros pėdsakų. Jų nėra. Mano tikslas buvo įamžinti žmonių gyvenseną ir aplinką esamu momentu. Šiandieną čia gyvena visai kita tauta, nieko bendro neturinti su ta kultūra, kurios palikti įspūdingi griuvėsiai dar vis tebestovi. Kartais vietiniai žmonės čia atrodo kaip svetimkūnis. Panašiai kaip 19 a. olandų tapyboje, vaizduojan- čioje Romos griuvėsius ir tarp jų gulinėjančius žmogiukus. Tačiau Rytprūsių dvasia vis dar tebegyva šiame krašte. Būtent tą Dvasią ir jos santykį su naujais gyventojais aš ir norėjau užfiksuoti. Šį kraštą labai myliu. Taip pat ir jo žmones, kad ir kokie jie būtų. Mano nuotraukose nėra politikos, ar nacionalinių pretenzijų. Man padžiauti skudurai, šiukšlynas prie bažnyčios griuvėsių nėra betvarkės fiksavimas. Aš stengiausi parodyti tą Rytprūsių dvasią, kuri tebegyva šiame krašte ir jos santykį su šiandiena. Šis kraštas – savotiška griuvėsių poezija. Dar jį galima pavadinti  NIEKIENO ŽEME. Antros tokios vietos Europoje nėra.“

Šis tekstas buvo parašytas parodai „Niekieno žemė – Prūsų Lietuva” Čikagoje,  Lion Frame Gallery (Leonas Narbutis) 1993 metais. Manau, kad ir šiandien galiu išsakyti tokias pat mintis. Nors galbūt dabar, ten nuvažiavus, kai kas atrodytu kitaip, gal dar daugiau prarasta, nebelikę, tačiau tos vietos unikalumas tikrai neišblėso: antros tokios Europoje nėra.

Kaliningrado sritį fotografavau ir filmavau penkis metus, 1988-1992. Sovietiniais laikais tame krašte fotografuoti buvo pavojinga – tai buvo sukarinta zona. Dėl menkniekio galėjo atimti foto aparatą. Liko padaryta apie 1000 nuotraukų ir 16 valandų video. Gaila, tada nebuvo tokių gerų buitinių video kamerų, kokias turime dabar.

Rytprūsių dvasia. Ar ji dar gyva? Ar dar yra ta mistinė nuotaika? Manau, ir šiandien ten ją rasčiau.

Leonardas Surgaila

***

Leonardas Surgaila gimė Kaune. Mokėsi dailės mokykloje. Dešimt metų vadovavo Kauno radijo gamyklos kino studijai “Banga”, nuo 1982 m. iki jos panaikinimo 1992 m. Buvo įkūręs vizualinės antropologijos klubą “Aista”. Kino filmo “Vilius Orvidas”, aut. V. Landsbergis, iniciatorius ir bendraautorius. 1996 m. su šeima išvyko į JAV, kur ir šiuo metu gyvena San Francisko Bay Area.

 

Paroda veiks iki sausio 26 d.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

 

Details

Pradžia:
2019 13 gruodžio d. 8:00
End:
26 sausio d. 17:00

Vieta

Vilkaviškio kultūros centras
Vytauto g. 28
Vilkaviškis, Lietuva
+ Google Map
Scroll to Top Skip to content