Rugsėjo 23 dieną visame Vilkaviškio rajone paminėta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Šiais metais šiems skaudiems ir tragiškiems istorijos įvykiams sukanka 80 metų.
Didžiulės žydų tautos, o kartu ir visos Lietuvos tragedijos minėjimas prasidėjo Vilkaviškyje, kur Maironio gatvėje, prie Vilkaviškio pradinės mokyklos buvo atidengti pirmieji Vilkaviškyje Atminimo akmenys, skirti per Holokaustą nukentėjusiai vilkaviškiečių Kleinšteinų šeimai.
„Šiame pastate gyveno šeima, kuri labai mylėjo savo darbą, mylėjo ir rūpinosi Vilkaviškiu. Praėjus 80 metų, po to kai Holokaustas palietė Kleinšteinų šeimą, jų atminimas yra įamžintas“, – šiais žodžiais minėjimą pradėjo renginio vedėja bei šio įamžinimo projekto koordinatorė Elena Savickienė.
Atminimo akmenys atkeliavo iš Vokietijos, Kelno miesto, o juos sukūrė menininkas Gunter Demning. Atminimo akmenys skirti visai vilkaviškiečių Kleinšteinų šeimai: Moisiejui, Esterai, Zev-Cvi ir Rananai. Šie atminimo ženklai – žalvarinės lentelės su išgraviruotais vardais, pavardėmis, datomis – sumontuoti šaligatvyje, prie Vilkaviškio pradinės mokyklos (Maironio g. 21). Čia 1938 metais, atidarius mokyklą, dirbo mokytojas Moisiejus Kleinšteinas. Šia me pastate buvo ir butas, kuriame gyveno visa Kleinšteinų šeima. Per Antrąjį pasaulinį karą tėvas ir sūnus buvo nužudyti.
Atminimo akmenų pristatymo renginyje dalyvavo Kleinšteinų šeimos palikuonė – Moisiejaus ir Esteros anūkė, Rananos dukra Ilana Subačienė. Ji pasidalino savo atsiminimais ir padėkojo Vilkaviškio miestui ir visiems vilkaviškiečiams už jos artimųjų įamžinimą.
Minėjime taip pat dalyvavo Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė, Vilkaviškio rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė ir skyriaus specialistai, Vilkaviškio miesto seniūnas Remigijus Kurauskas, Vilkaviškio rajono garbės pilietis Ralfas Selindžeris, svečias iš organizacijos „Žydai Rytų Prūsijoje“ ponas Maiklas Laizerovič (Michael Leiserowitz), Vilkaviškio rajono mokyklų moksleiviai ir visuomenės atstovai.
Renginio metu taip pat buvo pagerbti Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus inicijuoto kūrybinių darbų konkurso „Kai juokias žemė, rūbą vėl pakeitus, / ar man tu pasakysi, kam tatai?“ dalyviai. Administracijos direktoriaus pavaduotoja D. Riklienė ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja A. Finagėjevienė pristatė organizuotą konkursą bei padėkojo kūrybinių darbų autorėms: rašinių autorėms – Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokinėms Laurai Miknevičiūtei ir Viktorijai Klimaitei, piešinių autorėms – Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokinei Mildai Penkaitytei, menininkei Sigitai Plečkaitienei ir laisvajai menininkei Vaidutei Diržiuvienei. Jos apdovanotas padėkos raštais ir atminimo dovanėlėmis.
Vidurdienį minėjimo renginys persikėlė į Vilkaviškio masinių žudynių vietą. Čia vyko Holokausto aukų pagerbimas. Skaudžiai sukakčiai ir įvykiams prisiminti skirtą renginį papuošė Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos Tolerancijos centro mokinių atlikta jautri literatūrinė – meninė kompozicija „Užgesusi viltis gyventi ir tapatybė iš pelenų“ (kompozicijos autorė – mokytoja Vaida Kriščiūnienė). Kompozicija pakvietė susirinkusiuosius nusikelti į tų laikų negandų ir baisumų kamuojamą Lietuvą, nors trumpam pajausti to laikmečio žmonių baimes, baisų žydų tautos žmonių likimą, išgirsti, kaip jautėsi nuo baisios lemties išgelbėti žydų tautybės žmonės. Vaikų lūpomis skambantys žodžiai kvietė susimąstyti ir dar kartą suprasti to meto skaudžius įvykius ir žmonių išgyvenimus.
Susirinkusieji taip pat galėjo pamatyti mokinių ir mokytojos Vaidos sukurtą instaliaciją – ant molbertų iškabintas Vilkaviškyje gyvenusių žydų tautybės žmonių nuotraukas.
Pagarbą žydų holokausto aukoms išreiškė ir Vilkaviškio rajono savivaldybės meras A. Neiberka. Pasak Savivaldybės vadovo, holokaustas – tai visos žmonijos skausmas ir tragedija.
„Šiais metais prisimename Lietuvai labai skaudžius įvykius – prieš 80 metų prasidėjo tremtis, nacių vykdytas žydų tautybės žmonių holokaustas. Tai labai skaudžiai atsiliepė ir Vilkaviškio kraštui. Šiandien galime tik įsivaizduoti, kokį žiaurumą teko išgyventi niekuo nenusikaltusiems žmonėms, kokį skausmą patyrė artimųjų netekę mūsų kraštiečiai, kokią baimę išgyveno besislėpusieji, kokią drąsą ir meilę žmogui parodė juos slėpusieji,“ – kalbėjo Savivaldybės vadovas A. Neiberka.
Savo apsilankymu minėjimą pagerbė Vilkaviškio rajono savivaldybės garbės pilietis, Vilkaviškio žydų bendruomenės puoselėtojas ir tyrinėtojas R. Selindžeris. Jis nuoširdžiai dėkojo visiems prisidėjusiems, kad Vilkaviškio žydų bendruomenės atminimas būtų tinkamai įamžintas.
Susirinkę Vilkaviškio mokyklų mokiniai taip pat padėjo Atminimo akmenėlius prie paminklo. Pagal žydų paprotį, ateinant aplankyti kapą, dedamas akmenėlis. Tai liudija, kad atminimas apie juos lieka gyvas ir amžinas kaip akmuo. Prie mokinių prisidėjo visi minėjimo dalyviai. Svečiai taip pat uždegė žvakeles.
Minėjimo renginiai vyko ir kitose Vilkaviškio rajono vietose. Kybartuose, masinio sušaudymo vietoje (smėlyne) vyko atminimo medžio sodinimas ir genocido aukų pagerbimas. Lietuvos žydų genocido atminimo diena paminėta ir Virbalio masinių žudynių vietoje. Pilviškiuose gyvenusieji žydai pagerbti renginyje „Geltona Dovydo žvaigždė“. Vyko teatralizuota kelionė per Pilviškių miestelio erdves, virtualus pasakojimas apie draugystę su žydų šeima, Rananos Malkhakovos filmo „Pasaulio sunaikinti, pasaulio prisiminti“ peržiūra. Vėliau holokausto aukų vietoje uždegtos atminimo žvakelės.
Už gražaus minėjimo suorganizavimą didžiausią padėką sakome darbo grupės dėl reikšmingų Lietuvos gyventojų tremties ir žydų holokausto atmintinų istorinių datų paminėjimo renginių organizavimo pirmininkei Daivai Riklienei ir nariams, Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro direktorei Elenai Savickienei, Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokiniams ir jų mokytojoms, už parodos paruošimą Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus kolektyvui, Kybartų kultūros centro, Virbalio ir Pilviškių seniūnijų ir kultūros namų kolektyvams.
***
1994 metų rugsėjo 23-oji paskelbta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena, skirta pagerbti Vilniaus geto likvidavimo 1943 metais aukas. Per Holokaustą naciai ir jų kolaborantai Lietuvoje nužudė daugiau nei 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. čia gyvenusių žydų.