Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Palydoviniai vaizdai – greita ir tiksli informacija apie deginamą žolę

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kasmet gauna pranešimų apie deginamą žolę pareiškėjų deklaruojamuose laukuose. Degindami žolę pareiškėjai pažeidžia vieną iš geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų. Už GAAB reikalavimų nesilaikymą taikomos sankcijos.
NMA specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad ūkininkai, deklaruojantys žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus, privalo laikytis GAAB reikalavimų. Vienu iš jų, jog draudžiama deginti žemės ūkio augalus ir jų ražienas, žolę ganyklose arba pievose, taip pat daugiametėse ganyklose arba pievose, išskyrus tam tikrus atvejus, kurie numatyti Aplinkos apsaugos reikalavimuose dėl sausos žolės, nendrių, šiaudų bei laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimo.
Gavę pranešimą apie pernykštės žolės deginimą, NMA Kontrolės departamento specialistai vyksta į vietą, išmatuoja nudegintą plotą ir duomenis pateikia paraiškas administruojančiam NMA padaliniui. Kaip ir ankstesniais metais, už šį pažeidimą pareiškėjams bus taikomos sankcijos, dėl kurių nuo 1 iki 5 proc. mažinama išmokų suma pagal visą paraišką.
Ar nedeginama žolė, taip pat patikrinama atliekant kompleksinės paramos reikalavimų laikymosi patikras. Nuo 2020 m. nustatant pažeidimus remiamasi ir palydoviniais vaizdais.
ES programos „Copernicus“ palydovų „Sentinel“ didelės raiškos žemės, vandenų ir atmosferos vaizdai suteikia plačias galimybes gautą informaciją pritaikyti pačiose įvairiausiose srityse, įskaitant ir žolės deginimą. „Sentinel“ palydovinės nuotraukos fotografuojamos kas 3–6 dienas, todėl galima reguliariai ir sistemingai nuotoliniu būdu stebėti, sekti ir vertinti, ar deklaruotuose žemės ūkio paskirties žemės plotuose nėra deginama žolė.
Neabejingi Lietuvos piliečiai apie pastebėtus išdegintus laukus kviečiami informuoti NMA naudojantis mobiliąja programėle „NMA agro“. Taip apie deginamą žolę galima pranešti „Pasitikėjimo linija“.
Kaip pranešti apie išdegintą žolę naudojantis „NMA agro“
Jei norite informuoti apie pastebėtus išdegintus plotus, atsisiųskite mobiliąją programėlę „NMA agro“ į telefoną, paspauskite žalią sudėties ženklą, esantį dešiniajame apatiniame kampe, pasirinkite formą „Pranešti apie pažeidimus“ ir pažeidimo tipą – „Išdegę plotai laukuose“. Galite pateikti pažeidimo aprašą ar pastabas, bet tai nėra privaloma. Palietę fotoaparato ikoną ir nufotografavę išdegintą plotą, paspauskite žalią vokelį ir išsiųskite pranešimą NMA. Trumpa „NMA agro“ naudojimosi instrukcija pateikta programėlėje ir svetainėje www.nmaagro.lt.
Programėlę „NMA agro“ galima nemokamai atsisiųsti iš „Google Play“ ir „Apple Store“ parduotuvių, paieškos lauke suvedus „NMA agro“.
Nacionalinė mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos informacija

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top