Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Pagerbtas Holokausto aukų atminimas dalyvaujant eitynėse „Atminties kelias“

Lapkričio 15 dieną Vilkaviškyje įvyko „Atminties kelio 1941–2021“ eisena, skirta paminėti 80–ąsias vietinės žydų bendruomenės sunaikinimo metines.

Tai yra vienas iš Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (toliau – Tarptautinės komisijos) kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais inicijuoto nacionalinio projekto „Atminties kelias 1941–2021“ renginių. Šie minėjimai – tai atminimo eisenos, kurios prasideda miestų centrinėse dalyse, kur anksčiau gyveno žydai, ir baigiasi Holokausto aukų masinių žudynių vietose.

1897 m. visuotinio gyventojų surašymo duomenimis Vilkaviškyje gyveno 3480 žydų (60 proc. gyventojų). Prieš karą 1941 m. visoje Vilkaviškio apskrityje gyveno 6 994 žydai. Žydų persekiojimas prasidėjo jau pirmosiomis karo dienomis. Masinės žudynės prasidėjo liepos pabaigoje, kai buvo žudomi žydų vyrai. Likusios žydų šeimos rugsėjo mėnesį buvo perkeltos į kareivines ir vėliau etapais buvo žudomos. Paskutinės žudynės įvykdytos būtent 1941 m. lapkričio 15 d.

Renginyje dalyvavo Tarptautinės komisijos sekretoriato vadovas Ronaldas Račinskas, jo pavaduotoja, švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė, Kauno žydų bendruomenės vadovas Gercas Žakas ir kiti bendruomenės atstovai, Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė, švietimo, kultūros įstaigų bendruomenių atstovai, vilkaviškiečiai ir kiti svečiai.

Dalyvių eisena, pajudėjusi dr. J. Basanavičiaus aikštėje, lydima policijos pareigūnų, susikaupusi pasiekė Vilkaviškio Holokausto aukų memorialo vietą, kur vyko minėjimo renginys.

„Vilkaviškyje prieš šiuos tragiškus įvykius daugiau nei pusė gyventojų buvo žydai, kurie čia dirbo, kūrė verslus, augino vaikus. Šiandien žydų bendruomenės Vilkaviškyje neturime. Ši tragedija itin stipriai paliečia, skaitant žydų, kurie čia gyveno istorijas. Tai buvo paprasti žmonės, kurie su šeimomis kūrė ateitį mūsų mieste. Šiandien dėkoju visiems atvykusiems į minėjimą, dalyvavusiems „Atminties kelio“ eisenoje. Ypač džiaugiuosi matydamas gausiai susirinkusius mokinius, jų mokytojus. Turime kalbėti apie šiuos įvykius, juos prisiminti, kad tai daugiau niekada nepasikartotų“, – minėjimo renginyje kalbėjo Savivaldybės meras Algirdas Neiberka.

Memoriale žodį taip pat tarė Tarptautinės komisijos sekretoriato vadovas R. Račinskas, Kauno žydų bendruomenės vadovas G. Žakas. Susikaupimo ir rimties akimirką prisimenant totalitarinių režimų aukas buvo uždegtos žvakutės, padėti akmenėliai.

Po susikaupimo ir rimties Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinėje mokykloje vyko A. Bubnio knygos ,,Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais” pristatymas. Šioje mokykloje įkurto Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė Vaida Kriščiūnienė ir jos mokiniai paruošė ir atliko labai jautrią literatūrinę kompoziciją, kuri visus nukėlė į tą baisųjį laikmetį ir nors trumpam leido pajusti, ką išgyveno į visišką nežinią išvežami Lietuvos žydai, kaip jautėsi savo artimųjų netekę, tačiau patys stebuklingai išgyvenę litvakai.

Projektą „Atminties kelias“ inicijavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti. Įsijungti į projektą buvo pakviestos visos Lietuvos savivaldybės.

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top