Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Minėjome Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną

Šiandien, sausio 27 dieną, įvairiomis akcijomis, prasmingomis pamokomis mokiniams paminėta tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena, kuri šiemet siejama kartu su 75-osiomis Aušvico mirties stovyklos išvadavimo metinėmis.
Šios įsimintinos dienos rytą Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokiniai ir gimtosios kalbos mokytoja, Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė Vaida Kriščiūnienė pakvietė į netradicinę pamoką „Sulaužyti likimai“, skirtą pagerbti žuvusiųjų Holokausto metu atminimą. Joje dalyvavo Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Tarybos narys, istorikas Antanas Žilinskas, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Artūras Blauzdžiūnas, mokyklos direktorė Daina Juškauskienė, administracija, mokytojai bei mokyklos septintokai.
„1945 metais sausio 27 d. buvo išlaisvinti Aušvico koncentracijos stovyklos belaisviai – 7 tūkst. leisgyvių kalinių, iš jų 130 vaikų. Aušvicas – didžiausia mirties ir naikinimo stovykla, kurioje nacistinė Vokietija nužudė daugiau nei 1 milijoną žydų tautybės vyrų, moterų, vaikų. Šiandien yra minimos 75-osios Aušvico mirties stovyklos išvadavimo metinės“, – minėjimo renginį pradėjo jo sumanytoja ir režisierė mokytoja V. Kriščiūnienė, kuri pakvietė susirinkusiuosius pagerbti Holokausto aukų atminimą tylos minute.
Žodį taręs Vilkaviškio rajono vadovas A. Neiberka kalbėjo, kad labai svarbu neleisti užsimiršti šiems baisiems įvykiams, tragiškoms istorijoms pamokoms. Jo teigimu, tik perduodami žinias mokiniams, parodydami jiems šių įvykių baisumą, mes bent kažkiek prisidėsime, kad ateityje tokie žiaurūs įvykiai nepasikartotų. Meras prisiminė, kad jam taip pat teko lankytis panašioje koncentracijos stovykloje Hamburge, kur dabar įsikūręs muziejus. Ten jis sužinojo, kad šioje mirties ir naikinimo vietoje taip pat buvo kalinami belaisviai iš Lietuvos.
„Aš tikiu, kad ši baisi tragedija, palietusi visą pasaulį, daugiau niekada nepasikartos. Žinoma, tai priklauso nuo kiekvieno iš mūsų, todėl darykime viską, kad tai daugiau niekada neįvyktų,“ – kalbėjo Savivaldybės meras A. Neiberka.
Pristatydama kartu su savo mokiniais ir mokyklos mokytojais paruoštą meninę kompoziciją, mokytoja Vaida pabrėžė, kad tai darė suvokdami istorinės atminties svarbą, telkdami mokyklos bendruomenę, mokytojus, mokinius, tėvus, nes norėjo, kad visuomenėje atsirastų suvokimas, kad Holokaustas yra ne tik žydų, kurie kartu kūrė Lietuvos valstybę, puoselėjo kultūrą, dalyvavo valstybės gyvenime, tragedija, bet ir visos mūsų tautos tragedija.
Pamokos metu buvo atskleisti Holokausto baisumų metu išlikusių gyvųjų prisiminimai apie to meto įvykius Lietuvoje, skaudžias netektis, žiaurius išgyvenimus. Taip pat ištarti padėkos žodžiai juos išgelbėjusiems žmonėms.
„Šie žmonės liko gyvi jiems ištiesus pagalbos ranką, pasidalinus su jais duonos kąsniu, dažnai paskutiniu, todėl, kai girdžiu žodžius Pasaulio tautų teisuoliai, bandau galvoti apie žmones, slėpusius ir davusius prieglobstį. Galvoju, girdžiu ir klausiu: ką aš padaryčiau jų vietoje? Ar aš paslėpčiau kitą žmogų? Ar aš būčiau pasirengusi? Ar būtų pasirengę mano artimieji gyventi nuolatinėje baimėje, trunkančioje metų metus?“ – didžiausią pagarbą Pasaulio tautų teisuoliams, gelbėjusiems pasmerktus mirčiai, išreiškė kompozicijos dalyviai.
Besibaigiant pamokai visi jos dalyviai buvo pakviesti nusifotografuoti bendroje nuotraukoje, rankose laikydami Pasaulio žydų kongreso inicijuotos pasaulinės akcijos šūkį: „We remember“ – „Mes prisimename“.
Ši akcija, kuri skirta pagerbti Holokausto aukų atminimą ir skleisti žinią, kad tai negali pasikartoti – nė vienai tautai, rasei ar socialinei žmonių grupei, pratęsta ir vidurdienį. Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos 7 b klasės mokiniai, Savivaldybės Meras A. Neiberka, Tarybos narys A. Žilinskas, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas A. Blauzdžiūnas, prisijungdami prie šios akcijos ir pagerbdami Holokausto aukų atminimą, uždegė žvakutes ir pagal žydų tradicijas padėjo po akmenėlį Vilkaviškio žydų Holokausto vietoje.

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top