Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Mažiau žvakių ir dirbtinių gėlių kapuose – mažiau atliekų sąvartynuose

Artėjant Vėlinėms kyla vis daugiau susirūpinimo dėl artimųjų kapų tvarkymo ir puošybos pagerbiant jų atminimą. Puošti kapus gėlėmis ir žvakėmis pradėta ne taip jau seniai – tik prieš keliasdešimt metų. Kapų puošimo mados keitėsi su laiku ir atnaujintomis technologijomis. Vaško žvakes, kurios sudegdavo, ir gėlių puokšteles, kurios sudžiūdavo ir suirdavo, pakeitė parafino ir stiklo, metalo bei plastiko gaminiai. Jie, trumpai puošę kapus, keliauja į mišrių komunalinių atliekų konteinerius ir didina atliekų kiekius sąvartynuose: parafinu užterštos žvakės ir jų dalys nėra perdirbamos, plastmasinės gėlės ir pintinėlės irgi dažnai tampa tik sąvartynuose laidojamomis atliekomis.

Tad prieš nukraudami kapavietes dešimtimis žvakių, pintinėlių ir dirbtinių gėlių puokščių, susimastykime: ar artimojo atminimas bus mažiau pagerbtas, jeigu degs tik viena žvakė, kapą papuoš kukli kompozicija? Kuklumas puošiant kapavietę parodys, kad mums rūpi ne tik mūsų kartos, bet ir ateities kartų likimas. Juk nenorime savo vaikams ir vaikaičiams palikti daugybės kalnus šiukšlių sukaupusių sąvartynų, norime tvarios žaliosios ekonomikos, saugios ir sveikos aplinkos.

Kaip tvarkyti trumpalaikio kapų puošimo atliekas?

Pakuočių tvarkymo specialistai nurodo, kad į atliekų rūšiavimo konteinerius, skirtus antrinėms žaliavoms ir pakuotėms, mesti kapų puošimo atliekų negalima: plastikiniai ar stikliniai kapų žvakių indeliai nėra pakuotės, greičiausiai tai – užterštos bei sunkiai perdirbamos ar netgi neperdirbamos atliekos. Jų vieta – mišriųjų komunalinių atliekų konteineriuose, o iš ten jos tikriausiai pateks į sąvartyną. Ši netvari perspektyva galėtų tapti noru atsisakyti žvakių gausos, prie kurios daugelis esame įpratę.

Nebegražios, nebetinkamos dirbtinės gėlės, deja, irgi per mišriųjų komunalinių atliekų sistemą dažniausiai keliauja į sąvartynus, o ir ne visi plastikiniai vazonėliai gali tapti vertinga žaliava.

Kaip tvariausią kapų puošybos elementą, kuris yra trumpalaikis, specialistai įvardija gyvas gėles. Nuvytusias jas reikėtų išmesti į žaliųjų atliekų konteinerius arba, jeigu yra galimybė – sukompostuoti. Tačiau saikas čia irgi pasitarnautų atliekų mažinimui ir padėtų sutaupyti.

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro informacija

Nuotr. iš interneto – vėlinių žvakės greitai tampa atliekomis

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top