Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro specialistai ragina: kompostuokime

Nužydėjusių gėlių, nugenėtų šakų, medžių lapų ir obuolių krituolių mesti į komunalinių atliekų konteinerius negalima, tai pažeidimas, už kurį galima susilaukti ir baudų.

Kiekvieną rudenį UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro specialistai, kiti atliekų tvarkytojai susilaukia gyventojų skundų, kad konteineriuose pūvančios žaliosios atliekos skleidžia nemalonius kvapus, iš konteinerių ir šiukšliavežių automobilių varvantys dvokiantys skysčiai teršia aplinką. Gyventojai linkę kaltinti atliekų tvarkytojus, kad atliekos tvarkomos blogai, todėl ir kyla problemų.

Atliekų tvarkytojai turi savo tvirtų argumentų: ir atliekų tvarkymo įstatyme, ir savivaldybių atliekų tvarkymo taisyklėse žaliosios atliekos – žolė, lapai, vaisiai krituoliai, neapdorotos daržovių liekanos, medžiai, medžių ir krūmų šakos  – į mišrių komunalinių atliekų konteinerius negali patekti. Jeigu gyventojai atliekas rūšiuotų pagal reikalavimus, konteineriuose nebūtų nei nemalonių kvapų, nei dvokiančių varvančių skysčių.

Žaliosios atliekos mišrių komunalinių atliekų konteineriuose kelia daug problemų atliekų tvarkytojams – jos nukeliauja į mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginius, kuriuose veliasi, gadina įrangą. Iš jų gaminamas techninis stabilatas, tinkamas tik sąvartynų perdengimui. Šalies Vyriausybė, siekdama skatinti gyventojus geriau rūšiuoti, jau įvedė sąvartynų taršos mokestį – už kiekvieną atliekų toną, patenkančią į sąvartyną, tenka sumokėti į biudžetą dabar po 10 eurų, nuo 2024 metų – jau po 25 eurus, dar vėliau – po 50 eurų  už toną. Šis mokestis turės būti įskaičiuotas į atliekų tvarkymo mokesčius gyventojams.

Tad kaip gyventojams teisingai tvarkyti žaliąsias atliekas? Marijampolės regione yra sukurta visa reikiama žaliųjų ir biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo sistema. Visose apskrities savivaldybėse yra įrengtos aplinkosauginius reikalavimus atitinkančios žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės (ŽAKA) į kurias gyventojų atvežtos atliekos neribotais kiekiais priimamos nemokamai. Nedidelius kiekius smulkesnių žaliųjų atliekų galima pristatyti nemokamai sutvarkyti į apskrityje veikiančias 9 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (DGASA). Aikštelių kontaktai – www.maatc.lt.

Kitas geras būdas žaliosioms atliekoms tvarkyti – jų kompostavimas savo valdose. UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras, siekdamas pagerinti kompostavimo galimybes, apskrities gyventojams, jau yra išdalinęs per 24 tūkstančius kompostavimo dėžių. Jose pasigamintas kompostas tampa vertinga trąša, o gyventojai ne tik atsikrato atliekų, bet ir praturtina dirvožemį vertingomis medžiagomis.

Už papildomą mokestį atliekų tvarkytojai siūlo užsisakyti papildomą 240 l konteinerį žaliosioms atliekoms išvežti – paslaugą nuo balandžio 15 iki lapkričio 15 teikia UAB „Ecoservice“, tel.8 68716825.

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro administracija

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top