Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazisto laimėjimas konkurse „DNR diena Lietuvoje 2020“

1953 metais balandžio 25 dieną Džeimsas Vatsonas, Fransis Krikas, Mauricas Vilkinsas, Rozalinda Franklin ir jų kolegos „Nature“ žurnale publikavo straipsnį apie DNR struktūrą. Pasaulyje ši diena pradėta minėti 2003 metais, užbaigus Žmogaus genomo projektą.

Jau tryliktą kartą Lietuvoje organizuojamas Europos ir Amerikos žmogaus genetikos draugijų inicijuotas mokinių darbų, skirtų DNR dienai paminėti, konkursas. Nacionalinį konkurso etapą rengia Lietuvos žmogaus genetikos draugija kartu su Vilniaus universitetu, Lietuvos moksleivių neformaliojo švietimo centru, LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos mokslų akademija, UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ ir UAB „Biotechpharma“. Šių metų, jau XIII kasmetinio, Europos mokinių darbų, skirtų DNR dienai paminėti, konkurso temos buvo:

  1. Kilmės genetinio nustatymo tyrimai gali būti trijų tipų: Y chromosomos tyrimai, mitochondrijų DNR tyrimai, autosomų DNR tyrimai. Jei asmuo atlieka visų trijų tipų tyrimus, kokią informaciją gauna apie savo kilmę? Kaip genetinė kilmės informacija sutampa ar prieštarauja asmens kultūriniam paveldui?
  1. Jau yra nusekvenuoti įvairių gyvybės rūšių (nuo virusų iki žmogaus) genomai. Kokia to reikšmė?

Iš viso nacionaliniame konkurse dalyvavo 31 darbo autoriai iš 21 mokyklos, 15 Lietuvos miestų ir miestelių. Baigiamasis renginys vyko nuotoliniu būdu. Jo metu paskelbti XIII kasmetinio Europos mokinių darbų, skirtų DNR dienai paminėti, konkurso nacionalinio etapo laimėtojai. Džiaugiamės, jog LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos I vietos premija teko Vilkaviškio r. Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos IVb klasės mokiniui Arnui Andziuliui (mokytojos Rimutė Lazdauskienė ir Nijolė Černauskienė).

Smagu, jog šis konkursas suartino du gana skirtingus dalykus – biologiją ir lietuvių kalbą. Tai rodo, kokia svarbi dalykų integracija šiuolaikiniame mokyme(si).

Pasidalinkite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top