Aktualijos

Vilkaviškio rajono savivaldybės naujienos

Jaukioje popietėje pristatyta knyga „Sugrįžimai… Vilkaviškio krašto etnografinės sodybos”

Patį gruodžio 6-osios dienos vidurdienį vilkaviškiečiai ir miesto svečiai rinkosi į Vilkaviškio parapijos namų salę, kur vyko jaukus knygos „Sugrįžimai… Vilkaviškio krašto etnografinės sodybos” pristatymas.

Ši knyga – tai unikalus muziejininkės Aušros Mickevičienės parengtas leidinys, rašytinis paminklas nykstančiam lietuviškam Sūduvos ir Vilkaviškio krašto kaimui atminti ir įamžinti. Kiekvienas leidinio puslapis – naujas atradimas. Tai kaimo sodybų istorijos, iliustruotos archyvinėmis nuotraukomis, pastatų išdėstymo brėžiniais, kruopščiai užfiksuotais etnografiniais elementais, kažkada gyvenusių šeimų likimo aprašymais.

Pristatydama savo kūrinį, muziejininkė A. Mickevičienė neslėpė susijaudinimo. Ji dėkojo visiems susirinkusiems į knygos pristatymą ir, žinoma, visiems prisidėjusiems, kad šis leidinys pasiektų savo skaitytojus. Muziejininkė pasidalino mintimis, kurias išgyveno rinkdama archyvinę medžiagą knygai, bendraudama su sodybų savininkais ar jų artimaisiais.

„Myliu senąjį Lietuvos kaimą, jo žmones, domiuosi jų gyvenimu. Rinkdama medžiagą šiam leidiniui, ėjau iš vienos sodybos į kitą, beldžiausi į žmonių širdis, kartu išgyvenau ir keliavau su jais gyvenimo kelionę. Stebino žmonių nuoširdumas, jų begalinė meilė gimtiesiems namams, išsaugotos brangiausios relikvijos, šeimos nuotraukos. Viskas, ką pasisekė surinkti, sugulė į šios knygos puslapius“, – kalbėjo A. Mickevičienė.

Ji prisiminė, kaip gimė idėja parašyti šią knygą. Dar 2005 metais buvo įgyvendintas projektas ir Pilviškių seniūnijoje įvyko ekspedicija, kurios metu 25 kaimuose buvo aplankyta 61 senoji sodyba. Deja, bet šios dienos duomenimis, 6 sodybų jau nebėra išlikę. A. Mickevičienė paminėjo, kad projekto-ekspedicijos sumanytojai ir įgyvendintojai be jos buvo: Vilkaviškio rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistė Daiva Ambrasaitė, fotografas ir operatorius Jonas Juškevičius, vėliau fotografijų stendus paruošęs ir jiems dizainą sukūręs Robertas Dumša.

Draugelynė, Valaitynė, Šačkynė, Rimšynė, Račaitynė – tai tik keletas pavadinimų iš projekto įgyvendinimo metu aplankytų sodybų. Visos jos buvo įamžintos fotografijose, taip pat sukurtas dokumentinis filmas, kurį parodos atidaryme pristatė operatorius J. Juškevičius. Kai kurios sodybos įamžintos „iš paukščio skrydžio“. Tokiose verslininko Gintauto Gudaičio darytose nuotraukose dar labiau atsiskleidė sodybų didingumas ir autentiškumas. Taip gimė noras tęsti šį pradėtą darbą, aplankyti ir kitas Vilkaviškio krašto senąsias sodybas, dr. Jono Basanavičiaus, dr. Vinco Kudirkos, poetų Kazio Bradūno, Salomėjos Nėries, Petro Karužos, rašytojų Prano Mašioto, Vinco Pietario tėviškes ir viską suguldyti į knygos puslapius.

Pristatomoje knygoje pateikiamos 49 sodybos, architektūros apžvalgoje gausu istorinių nuotraukų iš Vilkaviškio krašto (virš 500 iliustracijų). Visos unikalios Pilviškių seniūnijoje, prie Alksnės, Rausvės, Šešupės, Žvirgždės įsikūrusiuose kaimuose, klestėjusios Aleksų, Brundzų, Giraičių, Povilaičių, Rimšų, Stankevičių, Valaičių sodybos, kuriose užaugo Lietuvos šviesuoliai, nusipelnę Lietuvos valstybės ir kultūros kūrėjai, yra aprašytos šioje knygoje. Sodybų aprašai papildyti autentiška jų palikuonių sukaupta medžiaga.

Muziejininkė A. Mickevičienė į knygos pristatymą pakvietė garbingus svečius, kurie vienaip ar kitaip prisidėjo, kad ši knyga išvystų dienos šviesą. Jie pasidalino savo įžvalgomis apie knygą, jos mokslinę ir istorinę vertę. Į knygos pristatymą atvyko: architektė dr. Rasa Bertašiūtė, kalbininkas, literatūrinės kraštotyros pradininkas Benjaminas Konradas, istorikas Antanas Žilinskas, leidyklos „Idėjos plius“ direktorius Saugirdas Dumša.

„Šis reikšmingas, išliekamąją vertę turintis leidinys bus puikus pagalbininkas tiems, kas siekia išsaugoti ir atkurti iš tėvų ar senelių paveldėtas gimtinės sodybas“, – pristatymo metu kalbėjo istorikas Antanas Žilinskas.

Visos Vilkaviškio rajono savivaldybės vardu už padarytą didžiulį darbą, idėją, įamžinti architektūrinį Vilkaviškio krašto paveldą A. Mickevičienei dėkojo Savivaldybės meras Algirdas Neiberka. Jis taip pat prisiminė savo mamos istoriją, kurios šeima per karo baisumus ir tremtį neteko savo gimtųjų namų Būdviečiuose.

„Aš labai džiaugiuosi Jumis, kad Jūs sugebėjote mūsų krašto istoriją kiek įmanoma išsaugoti ir įamžinti. Ši istorija liks ateities kartoms. Mes turime didžiuotis savo žmonėmis, kurie įdeda tiek savo brangaus laiko, pastangų, kad mus pasiektų tokios didžiulės išliekamosios vertės darbai“, – Savivaldybės vadovas nuoširdžiai dėkojo A. Mickevičienei ir visai jos komandai.

„Miela Aušrele, dėkojame Jums už brangią dovaną Vilkaviškio krašto kultūrai, istorijai ir žmogui“, – padėkos žodžius tarė ir Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė.

Padėkos žodžius tarė ir renginyje dalyvavęs LR Seimo narys Kęstutis Smirnovas.

Knygos pristatyme taip pat dalyvavo senųjų sodybų savininkai, jų artimieji, kurie taip pat pasidalino savo atsiminimais iš vaikystės, prisiminė sodybose leistas dienas, linksmus nutikimus. Visi jie dėkojo A. Mickevičienei už padarytą didžiulį darbą ir šių sodybų įamžinimą, nes metai bėgai, o laikas daro savo ir senosios sodybos sparčiai nyksta. Vienas jų – profesorius Stasys Brundza – atsidėkodamas A. Mickevičienei įteikė autorinių knygų krūvelę.

Kiekvienam prisidėjusiam prie knygos išleidimo buvo įteikta po leidinio egzempliorių.

Pasidalinkite

2 komentarai apie “Jaukioje popietėje pristatyta knyga „Sugrįžimai… Vilkaviškio krašto etnografinės sodybos””

  1. Is tiesu renginys buvo nuostabus,daug graziu zodziu Ausrytei,tik kilo klausimas kur buvo muziejaus kolektyvas su direktore priesakyje,juk knyga nugule muziejuje,o gal as klystu…….norejosi tarp visu matyti ir juos.Dziaugiausi graziais mero zodziais,Zilinsko ir kt.Sekmes Ausryte Tau,tu tikrai esi muziejininke is Dievo malones,didziuojuosi tavimi.

  2. Puikus leidinys kelioms kartoms.Girdėjau, kad seneliai ją perka anūkams…Beje, tekste vienas netikslumas: literatūrinės kraštotyros pradininkas yra Benjaminas Kondratas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kitos naujienos

Scroll to Top