ADministracija
Dažniausiai užduodami klausimai Covid-19
Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)
Atsakymas. Jeigu turi vairuotojo pažymėjimą, pats keleivis gali išsinuomoti automobilį ir parvykti į izoliavimosi patalpas pats. Jeigu kažkas atvyksta parvežti lengvuoju automobiliu, privalėtų vairuotojas dėvėti apsaugos priemones. Vienkartinis kombinezonas arba chalatas ilgomis rankovėmis, vienkartinė kepuraitė ir pirštinės. Akiniai ir respiratorius arba vienkartinė kaukė. Po kelionės daiktai išmetami arba išskalbiami aukštoje temperatūroje. Jeigu turime 8 vietų mikroautobusą, 7 vietų lengvąjį automobilį galima paruošti transporto priemonę, užklijuoti sandariai plėvelę ir lipnią juostą, kad vairuotojas ir klientas neturėtų kontakto. Yra galimybė nuo oro uosto taksi automobiliu vykti iki autobusų stoties ir sugrįžti visuomeniniu transportu.
Atsakymas. Visų Lietuvos piliečių pargabenimu į Lietuvą rūpinasi Užsienio reikalų ministerija. Užsienyje užstrigę lietuviai sugrąžinami traukiniais, autobusais ir lėktuvais. Jums reikalinga konsulinė pagalba, kreipkitės į ambasadą arba buvimo šalies konsulinę atstovybę elektroniniu paštu. Elektroninio pašto adresą rasite www.keliauk.urm.lt. Visiems grįžusiems yra privalomas 14 dienų karantinas namuose. Visi atvykstantys keleiviai tikrinami termovizoriaus pagalba, taip pat privalės lėktuve arba oro uoste užpildyti anketą, ją atiduoti jau oro uosto atvykimo terminale NVSC specialistams. Jeigu pavyks sugrįžti oro uostuose, pasienio punktuose visus sugrįžusius pasitinka nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovai, kariuomenės atstovai, suteiks visą informaciją. Į Lietuvą grįžusiems atgal asmenims Savivaldybės numačiusi izoliacijai patalpas, kurios suteikiamos tik tuo atveju, jei nėra kitų galimybių jų užsitikrinti kitur. Dėl deklaravimosi kreiptis www.epaslaugos.lt skiltį Gyvenamosios vietos deklaravimas Lietuvoje. Elektroniniu būdu ši paslauga teikiama Lietuvos Respublikos piliečiams deklaruojant savo, naujagimio ar nepilnamečio vaiko gyvenamąją vietą, ją pakeitus Lietuvos Respublikoje ar atvykus gyventi į Lietuvos Respubliką. Taip pat konsultacijos galite skambinti į seniūniją, kurioje gyvena jūsų mama. Jeigu nepavyks, Valstybės sienos apsaugos departamento pareigūnams galite pateikti ir kitus įrodymus apie deklaravimo procesą – prašymo kopiją, darbo sutarties kopiją ir pan.
Atsakymas. Nepalikti paskirtos patalpos 14 d. nuo paskutinės rizikos užsikrėsti dienos (paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos); vykdyti už izoliacijos patalpas atsakingo asmens nurodymus, esant reikalui, naudoti tik tas virtuves, kurias nurodo; nesilankyti bendro naudojimo erdvėse (rūkomuosiuose, skaityklose, laisvalaikio kambariuose ir pan.); visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių kambaryje ir nesisvečiuoti pas kitus; nesilankyti viešose vietose, pvz.: darbe, prekybos centruose, vaistinėse, masinio susibūrimo vietose ir kt.; kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius; užsisakyti maistą internetu į kambarį, jei įmanoma, prašyti, kad maistu, vaistais kitais būtinaisiais poreikiais pasirūpintų draugai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės, tačiau vengiant kontakto su jais. Esant poreikiui kreiptis pagalbos skambinant Vilkaviškio rajono savivaldybėje 24 val. per parą veikiančia karštąja linija el. p. esoc@vilkaviskis.lt, tel. 8 611 37177.
Atsakymas. Karantino paskelbimo metu Savivaldybės administracijos direktorius savo įsakymu paskyrė ugdymo įstaigą – Vilkaviškio vaikų lopšelį-darželį „Pasaka“, tel.: 8 342 52924, mob. tel.: 8 620 13 308, el. p.: darzelispasaka@gmail.com, kuriame bus užtikrintas ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų užimtumas išimtiniais atvejais. Vieni iš tokių – specialiųjų tarnybų, medicinos gydymo įstaigų, vaistinių, prekybos centrų darbuotojų vaikai ir vaikai, turintys didelius ar labai didelius specialiuosius ugdymosi poreikius. Vaikams įstaiga maitinimo paslaugos neteiks, o bus sudaryta galimybė atsinešti, laikyti ir maitintis iš namų tą dieną atneštu maistu (LR Sveikatos apsaugos ministerijos 2020-03-17 raštas Nr. 10.2.4.1-412)10-1800 „Dėl ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų maitinimo karantino laikotarpiu“). Už atnešto maisto saugą ir kokybę atsako vaiko atstovai pagal įstatymą.
Atsakymas. Darbdavys privalo užtikrinti, kad darbuotojai gali būti siunčiami tik saugiais keliais ne karantino zonose arba nesustojant jeigu yra kertama karantino zona. Be to, vairuotojai neturėtų tiesioginio kontakto su gyventojais. Vairuotojams duoti nurodymai pasikrovimo ir iškrovimo vietose likti savo darbo vietoje, tai yra vilkiko kabinoje, o esant būtinybei komunikuoti su minėtų vietų darbuotojais saugiu atstumu, naudojant apsauginę veido kaukę bei pirštines. Vairuotojai turi būti aprūpinami dezinfekcijos priemonėmis. Visi iš užsienio tolimųjų reisų vairuotojai turi būti 14 dienų saviizoliacijoje, tačiau, jei būnant saviizoliacijoje nebus jokių požymių, susijusių su COVID-19 liga, iš saviizoliacijos jie gali vėl vykti į reisą ir vykdyti darbines funkcijas. Tuo atveju, jei saviizoliacijos ir sveikatos stebėjimo metu išsivysto ligos simptomai – karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas, būtina nedelsiant skambinti skubios pagalbos telefonu 112 arba savo šeimos gydytojui, pranešti apie susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų nurodymus.
Atsakymas. Matant žmonių abejingumą griežtinami apribojimai. Nustatyta, kad parkuose ir kitose atvirose viešose erdvėse besilankantieji yra įpareigoti laikytis saugaus – 2 metrų – atstumo, vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis tinkamos asmens higienos. Tarpininkaujant seniūnijoms, savivaldybei pavaldžioms įstaigoms ir organizacijoms, parkuose, aikštynuose, iškabinti plakatai draudžiantys parkuose ir kitose atvirose erdvėse buriuotis didesnei kaip 5 asmenų grupei, o vaikų žaidimo aikštelėse vienu metu žaisti daugiau nei vienos šeimos nariams. Labiausiai lankomos vaikų žaidimo aikštelės aptvertos apsaugos juosta „STOP“. Viešąją tvarką padės palaikyti policija. Nesilaikantiems apribojimų, pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnį užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 60 iki 140 eurų. Darant pažeidimus pakartotinai, bauda nuo 140 iki 600 eurų. Juridinių asmenų vadovams nuo 550 iki 1200 eurų.
Atsakymas. Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu Nr. V-409 „Dėl receptinių vaistinių preparatų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) vaistinėse“ Vilkaviškio rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų Operacijų centras priėmė sprendimą įpareigoti Vilkaviškio rajono vaistines išduoti (parduoti) gyventojams kompensuojamus preparatus ar kompensuojamąsias MPP pagal popierinius ir elektroninius receptus skirtus kita pacientui, nereikalaujant pateikti jokių papildomų dokumentų, žinant paciento asmens kodą vardą ir pavardę. Dėl pagalbos maisto ir kitų būtinų priemonių pristatymo organizavimo gyventojams kreipkitės į Simoną Bikaitę, el. p. simona.bikaite@vilkaviskis.lt, tel. 8 673 97417. Taip pat Vilkaviškio mieste paslaugas teikia Vilkaviškio Lions klubas tel. 8 652 50502. Rajone paslaugas teikia Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių sąjunga, tel. 8 615 75907.
Atsakymas.
Lietuvos Respublikos vyriausybė 2020-13-14 (nauja redakcija 2020-03-18) nutarimu Nr. 207 paskelbė trečią (visiškos parengties) civilinės saugos sistemos parengties lygį ir patvirtino karantino režimą.
1. Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai būtina atitinkamas funkcijas (darbus) atlikti darbo vietoje. Privaloma užtikrinti būtinųjų neatidėliotinų funkcijų (darbų) atlikimą. Privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.
2. Draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas.
3. Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai.
4. Draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus individualias medicininės reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu.
5. Viešbučių ir kitos patalpos naudojamos asmenims izoliuoti atskiru savivaldybių ir apgyvendinimo paslaugų teikėjų susitarimu arba savivaldybės administracijos direktoriaus reikalavimu.
6. Draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus, kai maistą galima išsinešti arba kitais būdais jį pristatyti fiziniams ir juridiniams asmenims, laikantis higienos reikalavimų.
7. Draudžiama parduotuvių, prekybos ir (arba) pramogų centrų, išskyrus, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas, veikla, taip pat turgaviečių, išskyrus maisto, veikla. Nedraudžiama teikti finansines paslaugas, kai jos teikiamos maisto prekių parduotuvėse, prekybos ir (arba) pramogų centruose, taip pat draudimas netaikomas internetinei prekybai ir kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose, laikantis higienos reikalavimų.
8. Draudžiama teikti grožio paslaugas.
9. Draudžiama lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų salonų veikla.
10. Draudžiamas nuteistųjų ir suimtųjų lankymas, išskyrus jų susitikimus su gynėjais.
Atsakymas. Mobilūs punktai rengiami apskrityse po vieną. Mūsų apskrityje toks punktas įrengtas Marijampolėje, Kauno g. 125, nusileidus į apačią už futbolo maniežo. Eilė bus formuojama atvažiuojant nuo Kauno. Važiuojant nuo miesto į kairę link maniežo sukti bus draudžiama.
Punktas dirbs nuo 8 val. iki 20 val. kiekvieną dieną.
Pacientai, 14 dienų laikotarpiu keliavę užsienyje ar turėję sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu ligos atveju, jeigu jiems pakilo temperatūra, atsirado kosulys ar dusulys, turi skambinti į karštąją korona viruso liniją telefonu 1808, o ne šeimos gydytojui. Ar pacientas turi būti tiriamas, nuspręs Karštosios linijos konsultantas, vadovaudamasis numatytu algoritmu.
Kartu su savimi žmogus turi turėti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilų punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje.
Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.
Automobilio langą žmogus turės pradaryti tada, kai mobilios komandos narys to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti.
Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato.
Nustačius poreikį pacientą hospitalizuoti, kviečiama greitoji medicinos pagalba ir pacientas transportuojamas į ligoninę.
Atsakymas. Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu Nr. V-447 „Dėl pacientų perkėlimo į palaikomojo gydymo ir slaugos ligonines paskelbus karantiną Lietuvos Respublikos teritorijoje“ Vilkaviškio rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų Operacijų centras priėmė sprendimą įpareigoti VšĮ „Vilkaviškio ligoninės“ vadovą organizuoti tokių pacientų pervežimą į palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę.
Atsakymas. Administracinių nusižengimų teiseną pradeda, administracinių nusižengimų tyrimą atlieka ir administracinių nusižengimų protokolus surašo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, viešajai tvarkai užtikrinti gali būti pasitelkiama policija. Karantino metu pastebėję pažeidimus galite kreiptis 112. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštoji linija tel. 8 618 79 984 ir 8 616 94 562 (visą parą).
Asmeniui, kuris nesilaiko saviizoliacijos gresia Administracinė atsakomybė – pagal Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnį Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo šešiasdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų. Administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą asmenims nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų, juridinių asmenų vadovams arba kitiems atsakingiems asmenims – nuo penkių šimtų penkiasdešimt iki vieno tūkstančio dviejų šimtų eurų. Nurodytos veikos, sukėlusios pavojų išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms, užtraukia baudą asmenims nuo trijų šimtų iki penkių šimtų šešiasdešimt eurų.
Atsakymas. Siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.
Labai svarbu kokybiškai išsimiegoti, rekomenduojama miegoti 8 valandas. Eiti miegoti 22 val. nes tuomet miegas didžiausios vertės. Venkite streso, nes jis pagrindinis organizmo silpnintojas. Valgykite kuo švaresnį, natūralesnį maistą. Judėkite ir sportuokite. Rinkitės pasivaikščiojimą miške. Bent valandą stenkitės būti lauke. Gerkite gryno vandens. Išlikite pozityvūs. Teigiamos mintys ir juokas stiprina organizmą.
Parduotuvės, prekybos centrai, kurie vykdo maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimo veiklą, turgavietės įpareigoti organizuoti pirkėjų ir kitų lankytojų srautus taip, kad nebūtų grūsčių, būtų priemonės rankų higienai, vienkartinių pirštinių. Prie įėjimo į prekybos vietą yra informacija apie higienos laikymąsi. Kai kurie prekybos centrai leidžia garso įrašą apie higienos laikymąsi ir įspėdami, kad jeigu paėmėte prekę tačiau apsigalvojote ir jos nepirksite, nedėti prekės atgal į lentyną, o paduoti pardavėjui. Skatina lankytojus prie kasų laikytis ne mažesnio kaip 1 metro atstumo. Užtikrina galimybę darbuotojams ne rečiau kaip kas 2 val. kruopščiai plauti rankas su šiltu tekančiu vandeniu su skystu muilu ar dezinfekuoti specialiomis rankų dezinfekavimo priemonėmis.
Jeigu pastebėjote pažeidimus, skambinkite Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštaja linija tel. 8 618 79984 ir 8 616 94562 (visą parą).
Atsakymas. Pagal LRV nutarimo Nr. 207 3.2.7 papunktį nustatoma išimtis internetinei, t. y. nuotolinei prekybai, todėl visomis prekėmis internetu (taip pat telefonu) galima prekiauti ir toliau. Pagal LRV nutarimą numatoma, kad leidžiama internetinė (nuotolinė) prekyba, kai prekės pristatomos fiziniams ar juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose (pvz. paštomatuose), laikantis higienos reikalavimų ir vengiant kontakto su žmonėmis.
Pristatant maistą klientui į namus maisto produktai užsakovui turi būti perduodami išvengiant tiesioginio kontakto, t. y. užsakovas informuojamas telefonu, kad maistas atvežtas ir paliktas nurodytu adresu. Kai prekės pristatomos ar atsiimamos atsiėmimo punktuose, reikia vengti tiesioginio fizinio kontakto ir laikytis higienos reikalavimų, periodiškai dezinfekuoti paviršius, vėdinti patalpas, užtikrinti darbuotojų, kurie atsiėmimo punktuose pristato prekes, higienos ir apsaugos priemones. Rekomenduojama, esant galimybei, atsiskaitymus vykdyti elektroninėmis priemonėmis.
Atsakymas. Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu Nr. V-387 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo paskelbus karantiną Lietuvos Respublikos teritorijoje“ Vilkaviškio rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų Operacijų centras priėmė sprendimą kad būtinas odontologo paslaugas suteiks Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centras, P. Jašinsko g. 2 Vilkaviškis darbo dienomis 7.00 iki 19.00 val. šeštadieniais 8.00 iki 13.00 val.
Atsakymas. Dėl koronaviruso (COVID-19) šalyje paskelbtos ekstremalios situacijos bei karantino Vilkaviškio rajono gyventojai dėl piniginės socialinės paramos (visų socialinių išmokų) turi kreiptis nuotoliniu būdu, asmenims, gaunantiems socialines paslaugas namuose, bus užtikrintas gyvybiškai svarbių paslaugų teikimas, sprendimai dėl asmenų dalinio darbingumo, neįgalumo ar specialiųjų poreikių, kai baigiasi terminas, bus pratęsti automatiškai, tikslinių slaugos ir priežiūros (pagalbos) priežiūrų išlaidų kompensacijų mokėjimas bus pratęstas. Visuomenei naudinga veikla kuri vykdoma už pinigines socialines pašalpas seniūnijose, karantino laikotarpiu buvo rekomenduota seniūnams neorganizuoti.
Atsakymas. Šalyje paskelbus karantiną, rekomenduojama esant galimybei visas asmenines šventes (krikštynas, vestuves, jubiliejus ir pan.) nukelti, o jeigu tai nepavyksta – atsakingai laikytis rekomendacijų. Taip pat šventė negali būti organizuojami viešojo maitinimo įmonėse.
Laidojimo apeigose rekomenduojama dalyvauti tik patiems artimiausiems žmonėms, o laidotuvių metu laikytis būtinų prevencinių priemonių. Šarvojimo salėje sėdėjimo vietos turėtų būti išdėstytos bent 1 metro atstumu. Gedulingi pietūs negali būti organizuojami viešojo maitinimo įmonėse. Organizuojant gedulingus pietus namuose, svarbu kiek įmanoma labiau apriboti dalyvių skaičių.
Karantino metu registruojant santuoką ribojamas dalyvaujančių ceremonijoje asmenų skaičius. Joje gali dalyvauti 5 asmenys (įskaitant jaunavedžius bei liudytojus). Šios ceremonijos vyks laikantis būtinų saugumo priemonių, patalpos turi būti vėdinamos ir dezinfekuojamos.
Primename, jog jokių viešų pamaldų nerengia ir bažnyčia. Maldos namų durys, laikantis saugumo reikalavimų, atviros tik asmeninei maldai.
Atsakymas. Vaikas turėtų likti 14 dienų pas tuos asmenis, su kuriais buvo kol tėvai atostogavo. Jeigu tėvams sugrįžus buvo pažeista griežta saviizoliacija ir vaikas jau buvo susitikęs su tėvais, tėvams nepasireiškęs nei vienas koronaviruso simptomas, vaikas galėtų būti kartu su tėvais.
Atsakymas. Pajutus ligos simptomus būtina skambinti 1808 (nemokamai, visoje Lietuvoje, visą parą). Kadangi yra įtariama, kad vaikas jau serga, pasireiškė į gripą panašūs simptomai, dar galimai smurtaujama, taip pat skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 ir praneškite apie tai. Šiuo metu gydymo įstaigos dirba nuotoliniu būdu, informuos kaip elgtis. Jeigu kyla grėsmė vaiko sveikatai ar gyvybei, piktnaudžiaujam tėvų valdžia, būtinai praneškite Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriui Vilkaviškio rajone tel. 8 686 07241. Skambindami būtinai informuokite tarnybas, kad šeima saviizoliacijoje, tam kad specialistai turėtų apsaugos priemones.
Atsakymas. 2020 m. kovo 21 d. dėl reagentų trūkumo mobilūs koronaviruso patikros punktai veikia tik Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Kauno ir Klaipėdos mobilieji punktuose tyrimų apimtys sumažintos perpus. Pilna apimtimi veikia tik mobilus punktas Vilniuje. Mobilus koronaviruso patikros punktas Marijampolėje įrengtas, kaip tik bus gauti reagentai ir prasidės veikla – informuosime. Primename, kad žmogus pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808. Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos.
Atsakymas.
Stebint užsikrėtusiųjų amžių į ligonines patenka daug jaunų žmonių, susirgusių koronavirusu. Nors virusas skaudžiausiai smogia senyviems žmonėms, jaunesnio amžiaus pacientų jis taip pat nepasigaili. Duomenys iš įvairių šalių aiškiai rodo, kad jaunesni nei 50 metų amžiaus žmonės sudaro žymią pacientų, kuriems būtinas gydymas ligoninėje, dalį. „Šiandien jauniems žmonėms noriu perduoti žinutę: nesate neįveikiami. Šis virusas gali pasiųsti jus į ligoninę ne vienai savaitei ar netgi nužudyti. Netgi jei ir nesusirgsite, jūsų pasirinkimas kažkur eiti kitam asmeniui gali reikšti gyvenimo arba mirties nuosprendį“, – pasisakė Pasaulinės sveikatos organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas. Ūmine kvėpavimo takų liga COVID-19 Latvijoje daugiausiai serga 20-49 metų amžiaus žmonės:
7 – virš 60 metų amžiaus žmonėms;
9 – 50-59 metų amžiaus;
21 – 40-49 amžiaus;
36 – 30-39 amžiaus;
30 – 20-29 metų;
5 susirgimai nustatyti 10-19 metų amžiaus;
3 – iki 10 metų amžiaus atžaloms.
Vadovaujantis pateikiama statistika Lietuvoje 2020 m. kovo 22 d. 2.00 val. nustatyti 105 ligos atvejai. Ir jaunesni žmonės neturėtų galvoti, jog liga jų nepaveiks.
Atsakymas. Kovo 20 d. duomenimis pasienio su Rusija Kybartų kontrolės punkte laukė 58 vilkikai, prognozuojamas laukimo laikas – 10 val. Kovo 22 d. Sienos kirtimas vykdomas per Kybartų–Černyševskojės postą transporto priemonių skaičius gyvoje eilėje 108. Kreiptasi į pasienio kontrolės punktą, laukimo aikštelę, Kybartų seniūnijos seniūną ir policijos atstovus su nurodymu visais įmanomais būdais įspėti vairuotojus apie Lietuvoje paskelbtą karantiną ir saviizoliacijos reikalavimus.
Atsakymas.
Dėl susiklosčiusios situacijos saugant savo ir artimųjų sveikatą rekomenduojame likti namuose ir laikytis saviizoliacijos, nesilankyti viešose vietose. Jeigu reikalinga pagalba pristatant vaistus ar maisto produktus, galima kreiptis – padėsime. Dėl maisto ir kitų būtinų priemonių pristatymo organizavimo gyventojams kreipkitės į Simoną Bikaitę, el. p. simona.bikaite@vilkaviskis.lt, tel.: 8 673 97417. Šiuo metu asmens sveikatos priežiūros įstaigose yra atšauktos visos planinės operacijos ir procedūros, bet jeigu nutiktų taip, kad pablogėtų jūsų sveikatos būklė ne dėl korona viruso, jūsų sūnumi pirmiausia turėtų pasirūpinti jūsų artimieji (dukra). Kol kas į sveikatos įstaigas nei vaikai nei suaugusieji nepriimami. Jeigu bus nustatytas korona virusas tai tikėtina, kad sūnus bus karantinuojamas kartu su mama. Sprendžiant šią situaciją trūksta informacijos, kokio amžiaus yra jūsų sūnus, kokio lygio yra sveikatos būklė. Dėl pagalbos prašome susisiekti su Socialinės paramos skyriaus specialistais tel. nr. 8 342 60097.
Atsakymas. Savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie iki karantino mokėjo socialinio draudimo įmokas ne trumpiau nei 3 mėnesius per pastaruosius metus, bus mokama fiksuoto dydžio išmoka. Ji sieks einamųjų metų minimalių vartojimo poreikių dydžio sumą – 257 eurus per mėnesį. Išmoką bus galima gauti kreipiantis į Užimtumo tarnybą, tačiau ji nebus mokama tiems savarankiškai dirbusiems asmenims, kurie dirba ir pagal darbo sutartį. Išmoką gausite jeigu verslas buvo vienintelis darbas. Norėdami gauti subsidijas darbdaviai ar savarankiškai dirbantys turite registruotis Užimtumo tarnyboje. Registracija prasideda nuo balandžio 5 dienos.
Atsakymas. Valstybė priėmė pataisą, kad jeigu sveikatos priežiūros specialistai, pareigūnai ar kiti darbuotojai, dirbdami savo darbą, užsikrėstų liga, dėl kurios paskelbta ekstremali situacija, jiems bus mokama maksimalaus dydžio ligos išmoka, tai yra 100 proc. nuo darbo užmokesčio „į rankas“ – tai 77,58 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Įstatymo nuostata galios ir tiems, kurie užsikrėtė iki įsigaliojant įstatymo pataisai. Šiuo metu šie specialistai gauna įprasto dydžio ligos išmoką – 62,06 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Kiekvienu atveju „Sodros“ teritoriniam skyriui reikėtų pateikti dokumentus, pagrindžiančius pareigų atlikimo ir ligos ryšį. Vilkaviškio rajono savivaldybė deda maksimalias pastangas, kad medikai būtų aprūpinti būtinosiomis apsaugos priemonėmis. Jeigu medikai turi mažamečių vaikų, juos karantino metu gali vesti į budintį Vilkaviškio vaikų lopšelį-darželį „Pasaka“, tel.: 8 342 52924, mob. tel.: 8 620 13 308, el. p.: darzelispasaka@gmail.com.
Atsakymas. Dėl pagalbos tokiais ir panašiais klausimais prašome susisiekti su Socialinės paramos skyriaus specialistais tel. Nr. 8 342 60094, 8 342 60026, 8 342 60097 kurie užpildys specialias formas pagal Europos Sąjungos reglamentą ir išsiųs pareiškėjui elektroniniu būdu.
Atsakymas. Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu Nr. V-381 „Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) valdymo priemonių“ parduotuvės, prekybos ir pramogų centrai, vykdantys maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimo veiklą, taip pat turgavietės, vykdančios maisto pardavimo veiklą įpareigotos organizuoti veiklą taip, kad užtikrintų pirkėjų ir pardavėjų saugumą. Savivaldybė tikrai galėtų nupirkti infraraudonųjų spindulių bekontakčius termometrus, kuriais nuotoliniu būdu būtų galima įvertinti ar žmogus nekarščiuoja, tačiau šiai dienai trūksta žmonių, ar savanorių, kurie galėtų budėti prekybos centruose ir matuoti atėjusių pirkėjų temperatūrą.
Atsakymas. Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais asmenims, grįžusiems iš užsienio valstybių, privaloma 14 dienų izoliacija. 2020 m. kovo 12 d. įsakymo Nr. V-352 „Dėl asmenų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), asmenų, įtariamų, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ar turėjusių sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamoje vietoje taisyklių patvirtinimo“ taisyklėse, jeigu asmuo negali izoliuoti namuose, tik tokiu atveju siūlomas viešbutis, ar kitos savivaldybės paskirtos patalpos. Kitokio sprendimo šiai dienai nėra. Už izoliacijos patalpų paskyrimą ir taisyklių laikymąsi atsakingas Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Sugrįžus į Lietuvą, pildant anketą turėtum turėtų paprašyti tokios izoliacijos.
Atsakymas. Bendru Savivaldybės ir UAB „Vilkaviškio komunalinis ūkis“ susitarimu, vadovas susitvarkė dokumentus ir gavo licenciją patalpų dezinfekavimui. Suderinus grafikus, jau šiandien prasidės darbai.
Atsakymas. Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu Nr. V-381 „Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) valdymo priemonių“ parduotuvės, prekybos ir pramogų centrai, vykdantys maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimo veiklą, taip pat turgavietės, vykdančios maisto pardavimo veiklą įpareigotos organizuoti veiklą taip, kad užtikrintų pirkėjų ir pardavėjų saugumą. Savivaldybė kreipsis į prekybos centrus su įpareigojimu užtikrinti pirkėjų ir pardavėjų saugumą. Kovo 24 d. Teisingumo ministerija parengė įstatymo pataisas, kurios leis griežčiau bausti karantino režimą pažeidžiančius fizinius ir juridinius asmenis, siekiant sulėtinti koronaviruso plitimą šalyje. Įstatymo projekte – policija, Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir viešojo saugumo pareigūnai galėtų bausti, nesilaikančius karantino sąlygų. Šiuo metu tai galėjo daryti tik Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Įvertinus žmogiškuosius išteklius, jie fiziškai nespėdavo tai padaryti.
Atsakymas. Jei viešbutyje ar kitose apgyvendinimo paslaugas teikiančioje įstaigoje apsistojo žmogus, norintis izoliuotis privalomos izoliacijos laikotarpiui, grįžus į Lietuvą iš užsienio valstybių numatytos šios taisyklės. Teikiant paslaugas asmenims, atvykusiems į Lietuvą iš užsienio valstybių, jei jiems nėra koronaviruso infekcijos požymių, viešbučio personalui asmeninės apsaugos priemonės nerekomenduojamos. Bet rekomenduojama apriboti kontaktuojančio personalo su izoliuotu žmogumi skaičių. Visus darbuotojus, įeinančius į izoliavimo kambarį, reikia registruoti registracijos žurnale. Darbuotojams rekomenduojama palaikyti mažiausiai 2 metrų atstumą nuo izoliuoto žmogaus. Izoliuotam žmogui būtina vengti socialinių kontaktų (laikytis ne mažiau kaip 2 metrų atstumo nuo kitų asmenų, neiti į bendras viešbučio erdves (kavinę, poilsio kambarius, sporto salę ir pan.), taikyti bendras prevencijos priemones (rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas, kambario vėdinimas ne mažiau, kaip 2-3 kartus per dieną ir pan.). Maistą pristatyti į izoliavimo kambario prieškambarį, prieš tai įspėjus izoliuotą žmogų telefonu. Panaudoti indai paliekami prieškambaryje jų surinkimui. Panaudotus indus plauti karštu vandeniu ir įprastiniais plovikliais arba indaplovėje. Personalui, tvarkančiam kambarį, rekomenduojama dėvėti medicininę kaukę ir pirštines. Rekomenduojama patalynę ir rankšluosčius keisti juos sutepus, bet ne rečiau kaip kartą per 7 d. Nešvarūs skalbiniai jų susidarymo vietoje sudedami į maišus ir juose transportuojami. Patalynę, rankšluosčius skalbti įprastinėmis skalbimo priemonėmis 60–90 °C temperatūroje. Kasdien valyti dažnai liečiamus paviršius izoliavimo kambaryje pvz., naktinius stalelius. Savininkai turi sutikti tokiomis sąlygomis bendradarbiauti. Savivaldybė pasirengusi pirkti iš jų tokią paslaugą. Pavesta Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centrui išsiaiškinti sąlygas ir galimybes.
Atsakymas. Pirmiausia jis turi užpildyti anketą prie muitinės sienos įvažiavimo, jei anketos niekas nedavė, tuomet kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą: +370 618 79 984 arba +370 616 94 562 arba anketą užpildyti elektroniniu būdu. Užsiregistravus, 14 dienų saviizoliuotis galima savo turimose patalpose arba Kybartų „Rasos“ specialioji mokykla, Kybartai Darvino g. 4, Kybartų vaikų globos namai, Kybartai Darvino g. 4, Karalių bendruomenės namai, Karalių k. Sodų g. 1A, paskambinus koordinatoriui Robertui Fišeriui tel.861653410.
Atsakymas. Pagal vyriausybės rekomendacijas turi apsaugos priemonėmis aprūpinti darbdavys, jei to jis nepadaro skambinti į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.
Atsakymas. Mačiusiam šį netinkamą elgiasi bandyti pačiam sudrausminti paauglius. Perspėti, kad parkuose ir kitose atvirose erdvėse besilankantieji turi laikytis 2 metrų atstumo, vengti tiesioginio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų. Jei į perspėjimus nekreipia dėmesio skambinti 112.
Atsakymas. 14 dienų saviizoliacija taikoma abiem šeimos nariams, stebėti savo sveikatos būklę susijusią su COVID-19 liga ir laikytis visų higienos reikalavimų ir savisaugos. Tuo atveju, jei saviizoliacijos laikotarpiu ir stebint savo sveikatos būklę išsivysto šios ligos požymiai – karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas, dusulys, krūtinės skausmas skambinti 1808.
Atsakymas. Tolimųjų reisų vairuotojui grįžusiam iš užsienio, rekomenduojama izoliuotis 14 dienų laikotarpiui arba izoliuotis iki kito numatyto išvykimo, jeigu išvykimo diena yra ankstesnė nei baigiasi 14 dienų laikotarpis. Šiuo atveju, tolimųjų reisų vairuotojas gal turėjo nuvežti savo krovinį į jam nustatytą vietą, o jo autovežis gal buvo paliktas tam tikroje aikštelėje. Reikia pastebėti, ar jis niekur daugiau nevažinėja, susisiekti nuotoliniu būdu, t. y. jam paskambinti ir perspėti dėl jo saviizoliacijos. Jei jis šių saviizoliacijos susijusios su COVID-19 nesilaikys, tai skambinti 112. Dėl kaimyno mamos, jei ji kontaktavo su sūnumi, jai būtinai reikia laikytis visų saviizoliacijos taisyklių. Apie tai ji turi informuoti savo darbdavį, kad turėjo artimą kontaktą iš grįžusio COVID–19 paveiktų vietovių. Jei ji nekreips dėmesio ir iš namų išvažiuos, tai jūs skambinkite 112.
Atsakymas. Vairuotojas turi laukti kabinoje, niekur iš jos nelipti, kol neatvyks GMP ir neduos nurodymų ką toliau daryti. Vairuotojas turi būti užsidėjęs medicininę kaukę arba respiratorių. Vadovui, gavus informaciją apie tai, kad automobiliu naudojosi galimai sergantis asmuo, rekomenduojama atlikti papildomą automobilio valymą ir dezinfekciją prieš leidžiant ja naudotis kitiems vairuotojams.
Atsakymas. Jei jūs pažįstate šį asmenį ir yra galimybė susisiekti nuotoliniu būdu, tai reikia jam paskambinti ir perspėti dėl jo saviizoliacijos. Jei jis šių saviizoliacijos susijusios su COVID-19 nesilaikys, tada skambinti 112, arba į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštąją liniją tel. 8 618 79 984 ir 8 616 94 562 (visą parą).
Atsakymas. Simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais COVID – 19 sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Atsakymas. Apsaugos priemonėmis gyventojai turi pasirūpinti patys. Jų galima įsigyti vaistinėse ar kitose prekybos vietose. Einant į lauką ar prekybos centrą neturint kaukės ant veido galima užsidėti šaliką, skarelę. Be to galima pasisiūti patiems, jei yra tokia galimybė. Tačiau labai svarbu laikytis rekomendacijų. Rekomenduojama senjorams karantino metu likti namuose, o maisto produktais, vaistais gali pasirūpinti jų artimieji. Jei nėra galimybės, kad kas padėtų, galima kreiptis dėl pagalbos maisto ir kitų būtinų priemonių pristatymo organizavimo į Simoną Bikaitę, tel. 8 673 97417. Taip pat Vilkaviškio mieste paslaugas teikia Vilkaviškio Lions klubas tel. 8 652 50502. Rajone paslaugas teikia Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių sąjunga, tel. 8 615 75907
Atsakymas. Taip, jei pateiksite darbo santykius įrodančius dokumentus.
Karantino laikotarpiu Lietuvos piliečiams išvykti iš Lietuvos Respublikos draudžiama, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją vietą, vyksta į savo darbo vietą, taip pat Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vadovo ar jo įgalioto asmens leidimu.
Atsakymas. Anketą galima rasti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro tinklalapyje, kur yra „Asmenų grįžusių iš užsienio, prašome pateikti informaciją“ skiltis. Taip pat pateikti informaciją apie save Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui galima ir telefonu Nr. 8 521 24 098. Per šias 14-lika dienų rekomenduojama vengti socialinių kontaktų (nesilankyti viešose vietose, pagal galimybes nesinaudoti viešuoju transportu, stengtis laikytis ne mažiau kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių, nesikviesti svečių į namus ir pan.).
Atsakymas. Jeigu asmuo grįžo iš bet kurios užsienio šalies arba turėjo kontaktą su naujuoju koronavirusu sergančiu arba galimai užsikrėtusiu asmeniu, nedarbingumo pažymėjimas jam gali būti išduodamas 14 kalendorinių dienų – tiek, kiek trunka inkubacinis periodas, per kurį gali pasireikšti ligos simptomai. Tačiau nedarbingumas išduodamas tik tokiu atveju, jei žmogus neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu ir darbe jam nėra paskelbta prastova. Dėl nedarbingumo pažymėjimo reikia susisiekti su savo šeimos gydytoju.
Atsakymas. Šeimos gydytojas nusprendžia ar reikalinga ligoniui atlikti kraujo tyrimus ir pastatyti lašelinę. Ir tik paskyrus šeimos gydytojui reikalingus tyrimus ir procedūras, jas atlieka slaugytoja.
Atsakymas. Taip, galima patiems pasisiūti kaukes. Šios kaukės nuo viruso neapsaugos, bet gali veikti kaip fizinis barjeras. Pasiūtas kaukes, jas dezinfekavus, ar jas išskalbus 95 oC temperatūroje, jas galima naudoti ne kartą. Medicininių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) prevencijos priemonių viruso paveiktose teritorijose. Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu. Remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu „Dėl asmens apsaugos priemonių naudojimo viešose vietose“ 2020 m. kovo 23 d. Nr. V-495 – rekomenduojama gyventojams viešose vietose dėvėti medicinines kaukes (nesant galimybės dėvėti medicininę kaukę – medžiaginę kaukę, dengiančią nosį ir burną), išskyrus vairuojant motorines transporto priemones.
Atsakymas. Jei nėra galimybės, kad kas padėtų iš artimųjų, galima kreiptis pagalbos dėl maisto ir kitų būtinų priemonių pristatymo organizavimo į Simoną Bikaitę, el. p. tel. 8 673 97 417. Taip pat Vilkaviškio mieste paslaugas teikia Vilkaviškio LIONS klubas tel. 8 652 50 502. Rajone paslaugas teikia Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių sąjunga, tel. 8 615 75 907.
Atsakymas. Savanoriai nėra tikrinami dėl COVID-19, jeigu jiems nepasireiškia jokie negalavimai. Savanoriai minimaliai kontaktuoja su senjorais, naudoja apsaugos priemones, todėl užkrėsti tikrai negalėtų.
Atsakymas. Pateikti laikinojo apgyvendinimo koordinatoriaus kontaktai: Vilkaviškio rajono savivaldybės civilinės saugos specialistas Robertas Fišeris tel. 8 616 53 410.
Atsakymas. Jeigu nėra galimybės įsigyti kaukės, ją galima pasisiūti, panaudojus tinkamai prižiūrėti pagal nustatytas rekomendacijas. SAM yra parengusi rekomendacijas asmenims, kurie savanoriauja, paaiškinta, kad savanoriai turi laikytis visų karantino metu nustatytų reikalavimų, saugoti save ir kitus.
Atsakymas. Tolimųjų reisų vairuotojui grįžusiam iš užsienio, rekomenduojama saviizoliuotis 14 dienų laikotarpiui arba saviizoliuotis iki kito numatyto išvykimo, jeigu išvykimo diena yra ankstesnė nei baigiasi 14 dienų laikotarpis. Jei vyriškis gyvena kartu su drauge, tai ir ji turi laikytis saviizoliacijos. Pastebėję saviizoliacijos pažeidimus galite kreiptis 112, arba į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštąją liniją tel. 8 618 79 984 ir 8 616 94 562 (visą parą). Asmeniui, kuris nesilaiko saviizoliacijos gresia Administracinė atsakomybė – pagal Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnį Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo šešiasdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų. Administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą asmenims nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų, juridinių asmenų vadovams arba kitiems atsakingiems asmenims – nuo penkių šimtų penkiasdešimt iki vieno tūkstančio dviejų šimtų eurų. Nurodytos veikos, sukėlusios pavojų išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms, užtraukia baudą asmenims nuo trijų šimtų iki penkių šimtų šešiasdešimt eurų.
Atsakymas. Pastebėję pažeidimus galite kreiptis 112, arba skambinti į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštąją liniją tel. 8 618 79 984 ir 8 616 94 562 (visą parą). Asmeniui, kuris nesilaiko saviizoliacijos gresia Administracinė atsakomybė – pagal Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnį Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo šešiasdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų. Administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą asmenims nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų, juridinių asmenų vadovams arba kitiems atsakingiems asmenims – nuo penkių šimtų penkiasdešimt iki vieno tūkstančio dviejų šimtų eurų. Nurodytos veikos, sukėlusios pavojų išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms, užtraukia baudą asmenims nuo trijų šimtų iki penkių šimtų šešiasdešimt eurų.
Atsakymas. Pirmiausia jis turės užpildyti anketą, kurią jam duos Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai. Užsiregistravus, būtina saviizoliuotis 14 dienų. Neturint patalpos saviizoliuotis, reikia kreiptis į Vilkaviškio rajono savivaldybės paskirtą laikinojo apgyvendinimo koordinatorių Robertą Fišerį tel.: 8 616 53 410, arba el. paštu: robertas.fiseris@vilkaviskis.lt.
Atsakymas. Dėl parvežimo galima kreiptis į Vilkaviškio rajono savivaldybės specialistę Rasą Širvienę, tel.: 8 615 99 176, el. paštas: rasa.sirviene@vilkaviskis.lt.
Atsakymas. Mačiusiam šį netinkamą elgesį, jei saugu, bandyti pačiam sudrausminti paauglius. Perspėti, kad parkuose ir kitose atvirose erdvėse besilankantieji turi laikytis 2 metrų atstumo, vengti tiesioginio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų. Jei į perspėjimus nekreipiama dėmesio, skambinti tel. 112.
Atsakymas. Mačiusiam šį netinkamą elgesį, jei saugu, bandyti pačiam sudrausminti paauglius. Perspėti, kad parkuose ir kitose atvirose erdvėse besilankantieji turi laikytis 2 metrų atstumo, vengti tiesioginio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų. Jei į perspėjimus nekreipiama dėmesio, skambinti tel. 112.
Atsakymas. Pastebėjus pažeidimus įmonėje, pranešti Valstybinei darbo inspekcijai prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Valstybinei darbo inspekcijai galima paskambinti šiuo tel. (8 5) 213 9772 nuo 9.00 iki 16.00. Prieššventinę dieną ir penktadieniais dirba 1 valanda trumpiau. Pietų pertrauka nuo 12.00 iki 13.00, arba galite parašyti el. paštu: info@vdi.lt.
Atsakymas. Patys laikraščiai nėra dezinfekuojami, tačiau pašto skyriuose yra laikomasi visų dezinfekavimo, apsisaugojimo reikalavimų. Šių reikalavimų taip pat laikosi ir Lietuvos pašto darbuotojai, pristatantys korespondenciją į pašto dėžutes.
Atsakymas. Skambinti į karštąją koronos liniją tel. 1808, kur konsultantas, įvertinęs situaciją, nukreips į mobilųjį punktą. Arba skambinti savo šeimos gydytojui, kuris įvertinęs situaciją, išrašys siuntimą į Vilkaviškio ligoninėje veikiančią Karščiavimo kliniką.
Atsakymas. Pirmiausia jis turės užpildyti anketą, kurią jam duos Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai. Užsiregistravus, būtina saviizoliuotis 14 dienų. Neturint patalpos saviizoliuotis, reikia kreiptis į Vilkaviškio rajono savivaldybės paskirtą laikinojo apgyvendinimo koordinatorių Robertą Fišerį tel.: 8 616 53 410, arba el. paštu: robertas.fiseris@vilkaviskis.lt.
Atsakymas. Jei nėra artimų žmonių, kurie galėtų pagelbėti, tada galima kreiptis dėl aprūpinimu maistu ir kitomis būtiniausiomis priemonėmis į socialinės pagalbos koordinatorę Simoną Bikaitę, tel. 8 673 97417, el. paštas: simona.bikaite@vilkaviskis.lt.
Atsakymas. Galima nuotoliniu būdu pratęsti paskirtus receptinius vaistus. Kreiptis telefonu pas savo šeimos gydytoją. Vaistus 2 mėnesiams gali pratęsti ir slaugytojas ar kitas šeimos gydytojo komandos narys.
Atsakymas. Kreiptis kuo skubiau telefonu pas savo šeimos gydytoją, kuris paskirs gydymą, reikalui esant duos siuntimą į Vilkaviškio karščiavimo kliniką.
Atsakymas. Pasiteirauta, ar asmuo neturi galimybės pats saviizoliuotis savo turimose patalpose. Teigta, kad neturi, todėl susisiekta su Savivaldybėje paskirtu atsakingu asmeniu R. Fišeriu tel. 8 616 53410 dėl saviizoliacijos Savivaldybės patalpose.
Atsakymas. Tolimųjų reisų vairuotojai, jei neturi vietos saviizoliacijai, ją užtikrinti turi transporto priemonės valdytojas, tai yra įmonė, kurioje vairuotojas dirba.
Atsakymas. 14 parų saviizoliacija privaloma, jei neturi vietos saviizoliacijai, ją užtikrinti turi transporto priemonės valdytojas, tai yra įmonė, kurioje vairuotojas dirba.
Atsakymas. Tolimųjų reisų vairuotojai, jei neturi vietos saviizoliacijai, ją užtikrinti turi transporto priemonės valdytojas, tai yra įmonė, kurioje vairuotojas dirba. Jeigu COVID-19 virusas nenustatytas, jį parsivežti pareiga transporto priemonės valdytojui.
Atsakymas. Vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministro 2020-03-23 Įsakymu Nr. V-506 bei jo 2020-04-01 pakeitimais Nr. V-677 dėl karščiavimo veiklos organizavimo, veikiančių kabinetų skaičiaus, sprendžia savivaldybė. Jeigu karščiuojantis pacientas negali atvykti savo transporto priemone, atvežimą organizuoja savivaldybė. Susiskambinta su Savivaldybėje paskirtu atsakingu asmeniu Ramūnu Stalioraičiu tel. 8 612 70 604.
Atsakymas. Skambinti į karštąją koronos liniją tel. 1808, kur konsultantas, įvertinęs situaciją, nukreips į mobilųjį punktą. Arba skambinti savo šeimos gydytojui, kuris įvertinęs situaciją, išrašys siuntimą į Vilkaviškio ligoninėje veikiančią Karščiavimo kliniką.
Atsakymas. Tolimųjų reisų vairuotojai, jei neturi vietos saviizoliacijai, ją užtikrinti turi transporto priemonės valdytojas, tai yra įmonė, kurioje vairuotojas dirba. Tik tokiu atveju, jeigu nei darbdavys, nei šeima negali užtikrinti saviizoliacijai tinkančių patalpų, darbdavys tariasi su savivaldybe dėl savivaldybės patalpų suteikimo.
Atsakymas. Konsultuotasi su Vilkaviškio policijos komisariato atsakingu asmeniu Edvardu Gruzdžiu. Patarimas: parašyti pareiškimą ir pateikti policijai.
Atsakymas. Paaiškinta, jog senjorams rekomenduota likti namuose. Informuota, kad turi didžiausią riziką COVID-19 infekcijai. Pagalbos gali kreiptis pirmiausiai į savo artimuosius, kaimynus, o jei nebus galimybės, tuomet mes susisieksime su atsakingais asmenimis, kurie galėtų padėti šiuo klausimu.
Atsakymas. Laikytis saviizoliacijos 14 dienų. Atsiradus ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomams, skambinti į karštąją koronos liniją tel. 1808, kur konsultantas, įvertinęs situaciją, nukreips į mobilųjį punktą arba skambinti savo šeimos gydytojui.
Atsakymas. Savivaldybės teritorijoje lauke vykdomi darbai, kai laikomasi karantino metu nustatytų asmens saugumo reikalavimų – nesustabdyti. Atlikta apklausa ir sudarytas sąrašas apgyvendinimo įstaigų, kurios pasirengę teikti apgyvendinimo paslaugas karantino metu. Apgyvendinimo paslaugas Kybartuose suteiks UAB „Robeda“.
Atsakymas. Susisiekta su klinika, kurioje moteris yra prisiregistravusi ir paaiškinti tolimesni jos veiksmai.
Atsakymas. Patarta, kuo skubiau susisiekti su savo šeimos gydytoju, nepavykus priskambinti šeimos gydytojui, skambinti 112.
Atsakymas. Saviizoliacija laikoma tinkama tuomet, kai asmuo izoliuojasi atskiroje patalpoje, toje pačioje patalpoje negali gyventi kiti asmenys. Jeigu izoliuojamasi tame pačiame name, sveiki asmenys turi apsistoti kitame individualaus namo aukšte, turi būti atskiras sanitarinis mazgas. Bendros patalpos (virtuvė, vonios kambarys) turi būti gerai vėdinami ir dezinfekuojami. Jeigu tokių sąlygų nėra, turi izoliuotis ir kiti kartu gyvenantys šeimos nariai. Pirmiausiai moteriai pasiūlyta VSB psichologo pagalba. Priminta, kad pagal visas galiojančias taisykles moteris taip pat turi saviizoliuotis, jeigu yra kartu toje pačioje aplinkoje su grįžusiu sutuoktiniu. Visi siūlyti variantai moteriai netiko.
Atsakymas. Išsiaiškinta, kad į pašto dėžutes dalijamos Seimo narių, Savivaldybės tarybos narių veiklos ataskaitos už nuveiktus darbus. Susisiekta su atsakingais asmenimis, įspėta, pasiūlyta asmens apsaugos priemonių.
Atsakymas. Susisiekta su laiptinių dezinfekciją atliekančios UAB „Vilkaviškio komunalinio ūkio“ direktoriumi, dėl susidariusios problemos. Komunalinio ūkio direktorius susisieks su nukentėjusiąja ir išsiaiškins visas aplinkybes.
Atsakymas. Paaiškinta, kad galioja tokios pat taisyklės, kaip ir vilkikų vairuotojams. Tas dienas kai izoliuosis, t. y. bus namuose (3 ar 14 dienų), reikia laikytis saviizoliacijos taisyklių dėl COVID-19. Paaiškinta, ką turi daryti, o jei atsiras temperatūra, kosulys, dusulys, krūtinės skausmas, tuomet skambinti 1808 arba kreiptis skubiai į savo šeimos gydytoją.
Atsakymas. Odontologai priima tik ekstra atveju, kai nepakeliamas skausmas – kaip suprantama iš pateiktos situacijos, taip ir yra. Savivaldybė paskyrusi ekstra pagalbą teikti Vilkaviškio PSPC dirbančius stomatologus, bet sekmadieniais jie nedirba. Dauguma jų – atvykstantys gydytojai. Taip pat būtinąją pagalbą teikia „Neodentos“ klinika, bet sekmadieniais ši klinika taip pat nedirba. Ne karantino metu, sekmadienį buvo budintys gydytojai tik Kaune ir Vilniuje. Panašu, kad jeigu skausmas nedings, turėtumėte skambinti į Kauną. Ne karantino metu sekmadienį priima Zebrauskienės odontologijos klinika 8 618 09 505. Bet turite skambinti ir jeigu priims, paprašyti patvirtinimo žinute. Nes turbūt žinote, kad neįleidžia į miestus be pateisinamos priežasties. Kaunas pateikęs Nr. +370 632 00 005.
Atsakymas. Pirmiausia išsiaiškinta, į kurią šeimos gydytoją buvo kreipiamasi. Paaiškinome, kad šeimos gydytoja neregistravo galbūt todėl, nes įvertinimo situaciją, žinodama šios moters ligos istoriją. Bei paaiškinome, jog į karščiavimo kliniką siunčiami tie pacientai, kurie karščiuoja. Kad nebūtų nerimo dėl COVID-19, pasiūlėme užsiregistruoti 1808 į mobilų punktą. Moteris taip ir padarė.
Atsakymas. Paaiškinta, kad privaloma užtikrinti, kad į patalpas patekti, turi būti įrengtas atskiras tiesioginis įėjimas iš lauko ir kurių patalpose ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas – užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas. Užtikrinti apsauginių priemonių reikalavimus. Taip pat dar duotas kontaktas Vilkaviškio turizmo verslo ir informacijos centro vadovo, kad pasiaiškinti kokioms verslo grandims galima prekiauti.
Atsakymas. Sudaromos kaip kurios galimybės teikti grožio paslaugas. Draudimas nebus taikomas plaukų priežiūros ir nagų priežiūros paslaugoms, jeigu paslaugų teikimo vietose ribojamas paslaugų gavėjų ir kitų lankytojų srautas – užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m paslaugos teikimo vietos patalpų plotas, tenkantis vienam paslaugos gavėjui arba kitam lankytojui, arba vienu metu paslaugos teikiamos ne daugiau kaip vienam paslaugos gavėjui. Kol kas nebus galima atlikti jokių kosmetologinių veido procedūrų, tokių kaip: antakių, lūpų korekcijų, makiažų, permanentinių makiažų, blakstienų priauginimo.
Atsakymas. Taip, bet vienam klientui turės būti užtikrintas ne mažesnis kaip 10 kv. m. plotas arba vienu metu paslaugos galės būti teikiamos tik vienam žmogui bei užtikrinamos nustatytos higienos sąlygos.
Atsakymas. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimo Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ 2020 m. balandžio 22 d. pakeitimu Nr. 398, draudimas prekybai, laikantis karantino metu keliamų asmens apsaugos priemonių, netaikomas:
- parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas;
- maisto prekybai turgavietėse ir kitose viešosiose prekybos vietose;
- augalų, skirtų sodinti, sėklų, trąšų prekybai lauko sąlygomis specialiai tokiai prekybai skirtose prekybos vietose, turgavietėse, taip pat naudojant laikinuosius prekybos įrenginius kitose viešosiose prekybos vietose;
- internetinei prekybai ir kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose;
- parduotuvėms, kioskams, kurių patalpose, teritorijose ir (ar) šalia jų ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas – užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas.
Atsakymas. Karantinas pratęstas iki gegužės 11 d. Todėl dauguma valstybinių įstaigų iki tol ir dirbs nuotoliniu būdu. Dėl VMI galima kreiptis telefonu, el. paštu. Dėl mokesčių susigrąžinimo dirbusiems užsienyje reikėtų kreiptis į Turizmo ir verslo informacijos centrą:
Alma Brazytė
Turizmo vadybininkė
VšĮ Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras
Tel. +370 652 46055
Atsakymas. Dalinamės Nacionalinio sveikatos centro išaiškinimu dėl apgyvendinimo paslaugų teikimo karantino metu.
Turistų apgyvendinimo paslaugos karantino metu nėra draudžiamos, jeigu Savivaldybės administracijos direktorius nėra priėmęs kitokio sprendimo, todėl visi apgyvendinimo objektai (ir klasifikuojami, ir neklasifikuojami), kurie turi leidimus tokią veiklą vykdyti, gali vykdyti veiklą, tačiau privaloma laikytis sveikatos apsaugos ministerijos nustatytų higienos reikalavimų ir visų kitų reikalavimų ir draudimų, kurie yra nustatyti karantino laikotarpiu. Vilkaviškio rajono savivaldybė nėra sustabdžiusi ir leido patiems apgyvendinimo paslaugų teikėjams spręsti dėl paslaugų teikimo.
Taip pat galima vadovautis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu Nr. V-876 „Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) valdymo priemonių prekybos ir paslaugų vietoms“, kurioms Vyriausybės 2020 m. balandžio 23 d. nutarimu Nr. 975 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimo Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ pakeitimo“ buvo sušvelnintos karantino režimo sąlygos.
Atsižvelgiant į tai, kad kai kurie asmenys nori izoliacijos laiką praleisti apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose, Sveikatos apsaugos ministerija teikia rekomendacijas šias paslaugas teikiantiems subjektams internetinėje svetainėje:
Pas mus yra patvirtinta Administracijos direktoriaus įsakymais.
Lietuvos kaimo turizmo asociacija susistemino informaciją ir parengė rekomendacijas patalpų valymui dirbant karantino metu, bei rekomendacijas svečiams, kurios turėtų būti pakabintos prie įėjimo ar kitoje matomoje vietoje. Taip pat nepamirškite atvykusiems svečiams duoti užpildyti sveikatos deklaracijas.
Primename, kad sodyboje ar kitoje apgyvendinimo vietoje, svečiams matomoje vietoje reikia padėti dezinfekcinio skysčio. Jei svečiai naudojasi bendru WC, ten taip pat papildomai turėtų būti padėta dezinfekcinio skysčio. Sodybos svečiai bei šeimininkai bendrose erdvėse / patalpose privalo dėvėti veido apsaugines kaukes.
Maitinimo paslaugos atvirose erdvėse
Viešasis maitinimas nuo balandžio 27 d. gali būti organizuojamas atvirose erdvėse
Reikalavimai paslaugos teikimui:
- Atvirose erdvėse tarp staliukų turi būti toks atstumas, kad prie jų sėdintys asmenys būtų nutolę vienas nuo kito ne mažesniu nei 2 metrų atstumu.
- Prie staliukų sėdėtų ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, išskyrus artimuosius giminaičius, įtėvius, įvaikius, globėjus ir rūpintojus.
- Valgant ir geriant apsauginių veido kaukių dėvėti neprivaloma.
- Sodybų šeimininkai privalo užtikrinti tinkamą svečių aptarnavimui skirto inventoriaus ir aplinkos valymą ir dezinfekciją, remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtomis rekomendacijomis. Taip pat užtikrinti, kad dažnai liečiami paviršiai (durų rankenos ir pan. ) būtų valomi ir dezinfekuojami dažniau nei įprasta.
- Rekomenduojama indus ir įrankius plauti indaplovėse ne mažesnėje nei 60 C vandeniu temperatūroje arba naudoti kitas tinkamas priemones, užtikrinančias jų švarą.
Informacija svečiams:
- Sodyboje prie įėjimo pateikti informaciją, kad nerekomenduojama lankytis rizikos grupės asmenims (vyresniems nei 60 m. amžiaus ir sergantiems lėtinėmis ligomis).
- Svečiams būtina priminti apie apsauginių veido kaukių dėvėjimą bendrose erdvėse ir pateikti informaciją apie asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą), sudaryti galimybę tinkamai rankų higienai, dezinfekcijai.
- Matomose vietose padėti svečių rankų dezinfekcijai skirtas priemones.
- Skatinti atsiskaityti ne grynaisiais pinigais.
Reikalavimai darbuotojams:
- Jei sodyboje yra samdomų darbuotojų, privaloma užtikrinti, kad darbuotojai neturėtų viršutinių kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų susirgimų požymių (pvz.: karščiavimas 37,3 C ir daugiau, sloga, kosulys, čiaudulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.). Darbuotojų sveikata turi būti vertinama kasdien prieš patenkant į sodybą. Jei darbuotojams pasireiškia aukščiau išvardinti požymiai, nedelsiant nušalinti nuo darbo ir rekomenduoti susisiekti su šeimos gydytoju. Gavus informaciją, jog jūsų darbuotojui nustatyta COVID-19 liga, apie tai informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.
- Rekomenduojama neleisti dirbti darbuotojams, kurie priklauso rizikos grupei.
- Užtikrinti, kad darbuotojų rankų higiena būtų atliekama prieš pradedant darbą, prieš tvarkant termiškai apdorotą ar vartoti paruoštą maistą, prieš tvarkant žalią mėsą, žuvį ar kitą termiškai neapdorotą maistą. Taip pat prieš apsimaunant, keičiant ir nusiėmus pirštines, sutvarkius atliekas, pabaigus valymo, dezinfekcijos darbus ir kita. Dienos eigoje ne rečiau kaip kas 2 val. plauti rankas skystu muilu ir šiltu tekančiu vandeniu, dezinfekuotų jas specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis.
- Pagal galimybes darbą organizuoti taip, kad kuo daugiau darbuotojų būtų saugiame atstume vienas nuo kito ir/ar svečio (išlaikytų bent 2 m atstumą ir trumpesnį nei 15 min kontaktą). Įrangą ir darbo priemones ar įrankius tinkamai dezinfekuoti, jeigu jais naudojasi daugiau nei vienas asmuo.
- Aprūpinti darbuotojus apsaugos priemonėmis (veido kaukėmis ir kitomis būtinomis priemonėmis)