Meniu
Degančių laužų šviesoje skambančiomis dainomis paminėta Sausio 13-oji

Vilkaviškio rajono savivaldybėje įvairiais renginiais ir akcijomis buvo paminėta viena iš ryškiausių ir skaudžiausių naujosios Lietuvos istorijos datų – 1991 metų sausio 13-oji, pagerbti už šalies laisvę kovoję ir savo gyvybes paaukoję didvyriai.

Laisvės gynėjų dienos minėjimas prasidėjo sausio 12-osios rytą. 8 valandą ryte dešimčiai minučių Savivaldybės administracijos specialistai languose uždegė žvakeles – vienybės ir atminimo simbolį. Šioje akcijoje dalyvavo ir rajono švietimo įstaigos, įmonės, organizacijos, prie akcijos panorę prisidėti rajono gyventojai.

Laisvės gynėjų dienos išvakarėse Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo katedroje už Lietuvos laisvės gynėjus buvo laikomos Šv. Mišios.

Po jų Vilkaviškio miesto gyventojai ir miesto svečiai rinkosi prie Vilkaviškio kultūros centro, kur degant laužui ir drauge dainuojant lietuviškas dainas, vyko minėjimo renginys „Išėjusiems laisvės apginti“.

Kaip tą šaltą 1991 metų sausio 13-osios naktį, uždegus vienybės laužą ir visiems drauge, petys į petį susiglaudus, susirinkusieji dainavo puikiai žinomas gražiausias mūsų lietuviškas dainas, žiūrėdami išlikusią filmuotą medžiagą prisiminė akimirkas iš baisių Sausio 13-osios įvykių. Žodžiais ir mintimis visi buvo su tais, kurie nepabūgo kovoti, tylos minute pagerbė žuvusius už Lietuvos ir mūsų visų laisvę.

Savivaldybės vadovai, KASP Dainavos apygardos 1-sios rinktinės 106 (Vilkaviškio) pėstininkų kuopos savanoriai, vilkaviškiečiai ir miesto svečiai susibūrė tam, kad prisimintų nelengvas to meto akimirkas, pagerbtų žuvusiuosius Laisvės gynėjus ir padėkotų visiems už mūsų Valstybės laisvę kovojusiems. Susirinkusieji šaltį malšino bendryste ir puodeliu karštos arbatos.

 

„1991 metų sausį būtent susitelkimas ir vienybė atvedė Lietuvos žmones ginti parlamento, Vilniaus televizijos bokšto, Lietuvos radijo ir televizijos komiteto pastato ir kitų valstybės gyvavimą užtikrinančių objektų. Nors nuo tų įvykių prabėgo daugiau nei ketvirtis amžiaus, bet tragiškų įvykių prisiminimai įpareigoja mus ne tik gerbti prasmingai žuvusius, bet ir saugoti bei ginti mūsų visų laisvę,“ – minėjimo renginyje kalbėjo Savivaldybės meras Algirdas Neiberka.

 

Sausio 13-osios laužai degė ir Kybartų mieste. Šalčio nepabūgę kybartiečiai sausio 13-osios pavakare rinkosi Kybartų Eucharistinio Išganymo bažnyčios šventoriuje, kur degė sukrautas atminimo laužas, buvo kartu dainuojamos dainos, prisiminti ir pagerbti žuvusieji Laisvės gynėjai. Tradiciškai Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčia pasipuošė iš toli matomomis Lietuvos trispalvės spalvų šviesos instaliacijomis. Renginyje dalyvavo Vilkaviškio rajono savivaldybės meras A. Neiberka, Valstybės sienos apsaugos tarnybos Kybartų pasienio ruožo pareigūnai.

 

Į sausio 13 dienos įvykių minėjimą kvietė ir Virbalio kultūros namai. Virbaliečiai buvo kviečiami prisijungti prie akcijos, uždegti žvakutes languose ir vėliau pasibūti prie vienybės laužo Virbalio pagrindinės mokyklos vidiniame kieme, o Virbalio  kultūros namuose buvo rodomas dokumentinis filmas Lietuvos laisvės gynėjams atminti.


Akimirkos iš Vilkaviškio kultūros centro prieigose vykusio minėjimo:

 

 

Ieva Šlivinskienė

Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė