Meniu
Diskutuota, kokiomis kryptimis daugiabučių renovacija bus vystoma po 2020 metų

Kovo 13 dieną Vilkaviškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazys Kiaulakis dalyvavo Lietuvos pramonininkų konfederacijos surengtoje konferencijoje – diskusijoje „Daugiabučių namų modernizavimo perspektyvos po 2020 m.“.

Lietuvoje trūksta aiškumo, kaip po 2020 m., kuomet sumažės Lietuvai teikiama Europos Sąjungos parama, bus finansuojama pastatų modernizacija, kokiais instrumentais užtikrinsime pastatų energinio efektyvumo reikalavimų įgyvendinimą.

Šioje konferencijoje dalyvaujant daugiabučių modernizacijos dalyviams – Aplinkos ministerijos, Finansų ministerijos, Viešųjų investicijų plėtros agentūros, Būsto energijos taupymo agentūros, Centrinės perkančiosios organizacijos, finansinių ir kitų valstybės institucijų, savivaldybių bei verslo atstovams – diskutuota, kokiomis kryptimis daugiabučių renovacija bus vystoma toliau ir kokie svarbiausi ateities prioritetai, kalbėta apie finansinius mechanizmus ir schemas, numatomos po 2020 m., kuomet pasibaigs dabartinė septynerių metų ES finansinė perspektyva, aptarti, kokie galės būti nauji finansavimo šaltiniai, būdai ir sąlygos, spręsta, kokios darbų apimtys laukia statybų ir pramonės sektorių įmonių, tiesiogiai dalyvaujančių šiuose procesuose.

Konferencijos metu buvo pristatytos strateginės pastatų modernizacijos kryptys, programos finansavimo patirtis, galimybės ir laukiantys iššūkiai, taip pat kokybinę pastatų renovacijos pažangą pasiekti padedantys technologiniai sprendimai, inovacijos, alternatyvios energijos šaltiniai.

Renginio, kurį organizavo Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos statybininkų asociacija, Polistireninio putplasčio asociacija ir Mineralinės vatos gamintojų asociacija, dalyviai sutarė, kad, nepaisant Lietuvoje jau padarytos pažangos didinant gyvenamųjų pastatų energinį efektyvumą, šalyje dar liko daug pastatų, kuriems yra reikalinga modernizacija ir jau šiandien reikia diskusijos ne tik apie finansines, socialines ar ekonomines modernizacijos naudas gyventojui, bet ir apie globalesnes šio proceso įtakas šalies ekonomikai.

Konferencijos rengėjų teigimu, europiniu mastu skaičiuojama, jog šiandien pastatai sunaudoja apie 40 proc. visos išgaunamos ir importuojamos energijos  – trečdalis šio kiekio tenka pramoninės, komercinės bei visuomeninės paskirties pastatams, o visa likusi dalis – gyvenamajam sektoriui. Lietuva per pastaruosius kelerius metus padarė nemenką pažangą didinant gyvenamųjų pastatų energinį efektyvumą – vien 2016 – 2017 m. renovuota beveik 1200 namų, iš viso nuo 2013 m. – arti 2000 daugiabučių, į kurių atnaujinimą investuota 0,5 mlrd. eurų. Tačiau Lietuvoje viso suskaičiuojama apie 34000 daugiabučių, kuriems reikalinga modernizacija. Tam reikalingos investicijos – apie 15 milijardų eurų.Parengta pagal Lietuvos statybininkų asociacijos informaciją

Lietuvos statybininkų asociacijos nuotr.