Meniu
Vilkaviškio VMVT įspėja: Afrikinis kiaulių maras Lietuvoje sparčiai plinta

Šiais metais afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejų Lietuvoje užfiksuota beveik dvigubai daugiau nei pernai. Tai kelia nerimo ir tiems rajonams, kuriuose liga dar nespėjo išplisti.

Afrikinis kiaulių maras pastaruosius dvejus metus ypač smarkiai plito Latvijoje ir Estijoje, tačiau dabar šios ligos atvejų užfiksuojama perpus mažiau. Ko gero, tai lėmė sumažėjęs pačių ligos objektų – tiek kiaulių, tiek šernų – skaičius, be to, čia ypač sustiprintos prevencinės priemonės ir biologinio saugumo priemonių griežtas įgyvendinimas bei kontrolė.     

Pavyzdžiui, Estijoje 2015 metais nustatyti 723 ligos atvejai, 2016 m. – net 1052, o šiemet – jau 488 AKM atvejai laukinėje faunoje. 2015 m. maras apėmė 18 Estijos kiaulių ūkių, 2016 m. – 6,  o iki 2017 m. rugsėjo – 2.

Tuo metu Lietuvoje tendencija žengia visiškai priešinga kryptimi. Laukinėje faunoje 2015 m. nustatyti 111 židinių, 2016 m. – 303, o 2017 m. iki rugsėjo vidurio – 608. Kiaulių ūkiuose atitinkamai užfiksuota 2015 m. – 13, 2016 m. – 19, o šiemet – jau 27 AKM atvejai.

Nors į mūsų rajoną liga kojos dar neįkėlė, Vilkaviškio VMVT beveik kasdien gauna pranešimus apie naujus Lietuvoje nustatytus maro židinius.

Iki šios dienos Lietuvoje per metus užfiksuota virš 600 afrikinio kiaulių maro atvejų šernų populiacijoje, taigi atvejų per šiuos metus vos ne du kartus daugiau, nei per visus prieš tai buvusius  3 metus.

Pagrindinis AKM užkrato šaltinis – šernai, dėl to jų populiaciją Lietuvoje nurodyta ne didinti, kaip kad buvo įprasta iki šiol, o reguliuoti.

Tiesa, medžiotojai į tokius nurodymus žiūri skeptiškai ir savo plotuose šernų sumažinti neskuba, nors valstybė jau nuo pernai įdiegė skatinimo mechanizmą. Už 12–24 mėnesių sumedžiotą patelę medžiotojų klubui mokama 50 eurų, už vyresnę – 100 eurų. Šiuo metu išmokų tvarka yra keičiama – nebebus mokama už 12–24 mėnesių amžiaus šernų pateles, bet išmoka padidinta iki 125 eurų už vyresnes nei 24 mėnesių amžiaus pateles.

Už informaciją apie rastą negyvą šerną žmogus gauna 30 eurų. Tiesa, liesti gaišenos jokiu būdu negalima, reikia tik informuoti VMVT. Net ir nugaišę šernai priklauso medžiotojams, todėl jie ir privalo saugiai, kontroliuojant VMVT, gaišeną sunaikinti. Už sunaikinimą bus kompensuojama – jei apie gaišeną bus pranešęs pilietis, jis gaus 30 eurų, o medžiotojui už sunaikinimą bus mokama 20 eurų, tačiau jei gaišeną ras ir ją sunaikins pats medžiotojas – išmoka sieks 60 eurų.

Tokie atvejai mūsų rajone šiemet buvo keturi. Ištyrus gaišenas, maras nepasitvirtino, tačiau, pavyzdžiui, Anykščiuose, kur AKM siaučia ypač rimtai ir šernai gaišo masiškai, kai kurie gyventojai išsiruošdavo į mišką ieškoti šernų taip, kaip kiti – grybų. Ir gaišenų per mėnesį rasdavo po kelias dešimtis.

Labai svarbu, kad ūkininkai suprastų problemos rimtumą ir kad biosauga jų ūkiuose nebūtų tik formali. Ji reikalinga ne tikrintojams, o patiems žmonėms, kad jie apsaugotų savo ūkį ir neįsineštų viruso. Deja, nors šioks toks pagerėjimas jaučiamas, supratimo dar labai trūksta.

Kaip laikomasi biosaugos reikalavimų ūkiuose, pernai vertino žemės ūkio specialistai, šiemet tą patį darbą jau atlieka privatūs veterinarijos gydytojai. Jei ūkis reikalavimų neatitinka, taikomos administracinės sankcijos. Pirmą kartą surašomas įspėjimas, o antrą kartą jau skiriama bauda nuo 50 iki 550 eurų.

Reikalavimus, anot veterinarijos specialistų, visi kiaulių laikytojai žino, nes jie žmonėms pateikti visais įmanomais būdais ir nuolat primenami.

Pagrindinis reikalavimas – užtverti kiaulių laikymo teritoriją ir nepalikti galimybės į ją patekti laukiniams gyvūnams. Žmogus vidun įeiti gali tik per įrengtą dezomatą (vieta, kur dezinfekuojama avalynė), kuris turi atlikti savo funkciją ir neturi būti padėtas tik dėl to, kad to reikalauja VMVT. Dezinfekcines medžiagas privaloma nuolat atnaujinti, kad jos sunaikintų AKM virusą. Negalima kiaulių šerti termiškai neapdorota žole, kreikti šviežiais pakratais (juos būtina išlaikyti 3 mėnesius), maisto atliekomis, būtina naikinti graužikus. Taip pat primename, kad kiekvieno ketvirčio pirmą mėnesį privaloma deklaruoti turimų kiaulių skaičių, ir būtina turėti kiaulių įsigijimo dokumentus.

Iki metų pabaigos numatyta aplankyti beveik 1300 kiaulių laikymo vietų. 

Deja, pirmąjį pusmetį atlikus patikrinimus, tik apie 10 proc. kiaulių ūkių atitiko reikalavimus. Dauguma ūkininkų nebuvo įrengę tvoros, neturėjo dezinfekcinio kilimėlio arba jis buvo neefektyvus, sausas, neturėjo paršelių įsigijimo dokumentų. 

VMVT specialistai primena, kad nustačius ūkyje kiaulių maro židinį, visos kiaulės turėtų būti išnaikintos ne tik tame ūkyje, bet gali būti priimtas ir griežčiausias sprendimas – išnaikinti visas kiaules trijų arba net dešimties kilometrų spinduliu aplink, o jeigu Europos Komisija paskelbs III, griežčiausią, apribojimų zona, gali būti priimtas sprendimas išskersti visas kiaules visoje rajono savivaldybėje.

Kai kuriuose rytiniuose rajonuose kiaulių jau nebeliko. Nesinori, kad ūkininkai saugotis pradėtų tik tada, kai prasidės liga, o ji sienų nepažįsta, todėl labai prašome supratingumo. Tokioje situacijoje mažareikšmių pažeidimų nėra – visi reikšmingi ir svarbūs. Pastebėjus kokius nors kiaulių negalavimus, joms ėmus kristi, prašome iškart informuoti savo veterinarijos gydytoją arba mūsų tarnybą.

Visą reikiamą informaciją apie reikalingas priemones, kiaulių ūkiams keliamus reikalavimus, kiaulių maro požymius ir išplitimo zonas  galima rasti VMVT tinklalapyje vmvt.lt