Meniu
Trumpiausios nakties šventė Vilkaviškio rajone

Savaitgalį visoje Lietuvoje buvo minima Joninių arba Rasų šventė. Vasaros saulėgrįža buvo vienas svarbiausių senovės žemdirbių kalendorinio laiko atskaitos taškų. Jos šventė vadinama net trimis vardais: Rasos, Kupolė ir Joninės. Seniausias yra Kupolės pavadinimas, kilęs nuo žodžio „kupoliauti“ – rinkti žoles. Ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė linksmai paminėta ir Vilkaviškio rajone.

Šeštadienį Paežerių dvaro sodyboje vyko Joninių šventė: čia skambėjo liaudies muzika, linksmai trypė šokėjai, degė Joninių laužas, surengtas įspūdingas naktinis laivų paradas.

Žolynais apipinti varteliai pasitiko visus atvykusiuosius, o šventės lankytojus pasitikę Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotojai kvietė nusiplauti rankas vandeniu ir nusišluostyti lininiu rankšluosčiu. Pagal senovės lietuvius, šis paprotys reiškia apsivalymą.

Birželio 24 dienos išvakarėse moterys nuo seno rinkdavo įvairiausias gydančias žoleles, nes tikėta, kad šios dienos vakarą surinktos žolelės įgyja ypatingų gydymo galių. Šis rinkimas vadinamas kupoliavimu, o pati kupolė – tai gėlių puokštė, iškeliama per šventę ant ilgos karties – mitinio pasaulio medžio, simbolizuojančio visatos ašį. Šventėje muziejininkė Elena Rupeikienė kvietė burtis iš  įvairiausių lauko gėlių ir žolių. Moteris siūlė išsirinkti tris skirtingus augalus ir pagal pasirinkimą pasakojo, kokie laukia ateinantys metai. Visi žolynai turi savo reikšmę, vieni rodo sėkmę meilėje, kiti sveikatą, stiprybę.

Dvaro sodyboje buvo galima ir pačiam vainiką nusipinti. Čia buvo paruoštas stalas pilnas įvairiausių gėlių, žolelių ir kitų augalėlių. Ne vienas pasinaudojo čia puikia proga ir pasipuošė Joninių vainiku.

Šventės dalyvius ir, žinoma, Jonus bei Janinas su švente pasveikino Savivaldybės meras Algirdas Neiberka.

Vėliau prasidėjo šventinis koncertas. Savo dainomis ir šokiais žiūrovus džiugino folkloro ansamblis „Sūduviai“, merginų šokių kolektyvas „Norija“, dainų ir šokių ansamblio „Siaustinis“ merginų grupė. Taip pat kanklių melodijas dovanojo Raimondos Kurauskienės ir Justės Buragaitės duetas. Žinomas lietuviškas dainas kartu dainuoti kvietė grupė „DREAMS“.

Joninių šventę dvaro sodyboje papuošė naktinis laivų paradas Paežerių ežere, kurį organizavo Vilkaviškio buriuotojų klubas „Škvalas“. Įvairiaspalvėmis švieselėmis papuoštos jachtos ir kitos vandens transporto priemonės naktiniame ežero fone atrodė įspūdingai. Jonines vainiko šventinis fejerverkas.

Joninių šventė įdomiai ir sportiškai paminėta Keturvalakiuose. Čia surengtas šeimų futbolo šventė „Švęskime Jonines kartu!”. Renginyje dalyvavo net 13 šeimų. Šeimos varžėsi trijuose pogrupiuose, suskirstytuose pagal vaikų amžių. Futbolo aikštelėje buvo galima išvysti, kaip dviejų metų vaikai kartu su tėvais drąsiai varžosi su kitų šeimų nariais. Tarp rungtynių dalyviai varžėsi „Kantrybės“ ir „Taiklumo“ konkursuose, kur savo futbolo įgūdžius demonstravo mamos, tėčiai ir vaikai.  Šventėje apsilankė ir   Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, kuris pasveikino dalyvius ir šventės organizatorius Keturvalakių bendruomenę ir futbolo entuziastą Povilą Melnyką, sumaniusius originaliai paminėti Joninių šventę.


Šventinės akimirkos:


I. Šlivinskienės, L. Kupčinskienės, D.Rožienės ir M. Karpavičiaus nuotraukos.

Daugiau nuotraukų galite rasti čia.