Meniu
Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė domėjosi Vilkaviškio rajono turtais

Birželio 21 dieną mūsų rajone viešėjo Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė. Kartu su ja atvyko ir Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus vedėja Violeta Kasperavičiutė ir šio skyriaus specialistai. Atvykę svečiai norėjo susipažinti su Kultūros paveldo objektais mūsų rajone, aptarti jų pritaikymo visuomenės poreikiams ir įveiklinimo klausimus.

Atvykusius svečius sutiko ir po mūsų kraštą lydėjo Vilkaviškio rajono administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė ir Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus direktorė Jurgita Morozaitė. Kiek vėliau į susitikimą prisijungė ir Savivaldybės meras Algirdas Neiberka bei Administracijos direktorius Vitas Gavėnas.

Pirmasis aplankytas objektas – pačiame Bartninkų miestelio centre esantys nepaprasti Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios griuvėsiai. Čia atvykusius svečius pasitiko Bartninkų seniūnijos seniūnė Violeta Raulinaitienė ir Bartninkų parapijos klebonas kun. Alvydas Dvareckas. Apžiūrėjus įspūdingą kultūros paveldo objektą buvo įvertinta jo būklė, kuri šiuo metu išties neramina – objektui suteiktas avarinės būklės statusas. Nors ši vieta yra pamėgta ne tik fotografų, bet romantikų ir atvykstančių turistų, tačiau čia lankytis darosi vis pavojingiau. Atvykę specialistai ir rajono valdžios atstovai sutarė bendradarbiaujant ieškoti galimybių, kaip šiuos griuvėsius konservuoti ir išlaikyti originalų pastatą ateities kartoms. Be to, vieta pamėgta kaip išskirtinė erdvė kultūriniams renginiams, čia ne kartą vyko garsiausių šalies muzikantų pasirodymai, o stebuklinga sakralinė erdvė traukte traukia apsilankyti. Norint ir toliau naudoti šią vietą visuomenės poreikiams, artimiausiu metu būtina išspręsti jos išsaugojimo klausimus.

Iš Bartninkų vykta į kalvotąjį Vištyčio kraštą, kur Vištyčio miestelio gale, ant Ilgojo kalno, stovi senovinis Kanapkio vėjo malūnas. Svečiams aprodyti šio įdomaus pastato atvyko Vištyčio regioninio parko direkcijos vadovas Nerijus Paškauskas. Šis objektas, nors ir labai gaila, nyksta, todėl Savivaldybės vadovų ir Vištyčio regioninio parko direkcijos pastangomis imtasi jį gelbėti. Jau yra pasirašyta trišalė bendradarbiavimo sutartis tarp Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos, Valstybės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos ir Vištyčio regioninio parko direkcijos, kuria įsipareigota veikti bendrai įgyvendinant  projekto „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“ veiklą – Kultūros paveldo objekto Vištyčio malūno tvarkymą ir pritaikymą lankyti. Su šiais planais supažindinta Kultūros paveldo departamento direktorė D. Varnaitė. Ji labai sveikino ir palaikė sprendimą atgaivinti vėjo malūną ir pritaikyti jį turistams, tačiau prašė atkreipti dėmesį ir į šalia malūno esantį memorialą šioje vietoje nužudytiems žydams.

Su svečiais iš Kultūros paveldo departamento lankytasi ir Kybartuose. Čia apžiūrėti neseniai atrasti po geležinkelio stotimi esantys požemiai. Juose vis dažniau apsilanko įvairios turistinės grupės, kurias domina šių požemių paslaptys. Apie siekį atrastus požemius kuo geriau pritaikyti turistų poreikiams papasakojo Kybartų seniūnijos seniūnas Romas Šunokas, Kybartų miesto bendruomenės pirmininkas Vitas Katkevičius ir dabartinių požemių savininkų – Kybartų geležinkelio pasienio veterinarijos posto – atstovas Vidmantas Ivanauskas. Ekskursijos po paslaptinguosius rūsius vyksta ir dabar, tačiau su Kultūros paveldo departamento atstovais aptarta, kaip būtų galima praplėsti šią veiklą.

Paskutinė svečių vizito po Vilkaviškio kraštą stotelė buvo Paežerių dvaro sodyba. Rekonstruotas Paežerių dvaras neabejotinai yra Vilkaviškio rajono kultūros ir turizmo pasididžiavimas. Rūmuose eksponuojamos išskirtinės svarbos ir vertės nacionalinės meno kolekcijos iš Lietuvos dailės muziejaus rinkinių ir privačių kolekcijų. Ne veltui Patraukliausios Lietuvos kultūrinio turizmo traukos vietovės 2017  konkurse Paežerių dvaras pateko į patraukliausių turizmo traukos objektų dešimtuką. Vis dėlto, teritorijoje yra likęs nesutvarkytas kultūros paveldo objektas, kurį taip pat norisi pritaikyti lankytojų poreikiams. Tai – senosios dvaro kiaulidės. Su Kultūros paveldo departamento atstovais kalbėta, kad būtinai reikia ruošti objekto sutvarkymo projektą. Sutarta artimiausiu metu išgryninti idėjas, kokia veikla būtų galima užsiimti sutvarkytose dvaro kiaulidėse.

Vizito pabaigoje sutarta visais aptartais klausimais bendradarbiauti ir palaikyti ryšį. Apibendrindami vizitą, Kultūros paveldo departamento atstovai pasakė, kad jie atvyksta ne drausti ar bausti, o puoselėti ir išsaugoti grožį mums ir mūsų ateities kartoms.

 


 

Ieva Šlivinskienė

Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė

Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus nuotraukos